Answer:
( 1, -4)
Step-by-step explanation:
To find this answer you go over 2 to the right on the x-axis, then go down 6 on the y-axis. This gives ( 1, -4).
Answer: The 12.81 for 14 lbs of apples is the better buy.
Step-by-step explanation:
Find the unit price (the price of 1 lb of apples)
7.64/8 lbs = 0.955 per pound
12.81/14 lbs. = 0.915 per pound;
Answer:
40 miles
Step-by-step explanation:
4x10 is 40 miles
20-14=6
6÷24=1/4
1/4 liters of water leaked out per hour