1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
Marrrta [24]
3 years ago
10

Help me please heres a pic​

Mathematics
1 answer:
lilavasa [31]3 years ago
6 0

Answer:

156

Step-by-step explanation:

hope this helps :)

You might be interested in
Please help me and show your work thank you
Furkat [3]

Answer:

She has walked <u>7233.6 ft</u>

Step-by-step explanation:

13.7 miles ÷ 10 = 1.37 miles

1 mile = 5280 ft

5280 x 1.37 = 7233.6 ft (or 7234 if rounded to the nearest ft)

6 0
3 years ago
Monday: 10 apples and 5 bananas
goldfiish [28.3K]

Answer:

An apple costs £0.25

A banana costs £0.34

Step-by-step explanation:

5 0
3 years ago
What is (2x+1) (3x+2)?
Pie

Answer:

In picture...

Step-by-step explanation:

I solved it step by step in picture. U can have a look

✌️

7 0
3 years ago
Read 2 more answers
5. Guests are given a random goodie bag at a party. There are less than 15 bags, but more than 8. Part A: How many bags were pre
Artemon [7]

Answer:

  • 12 bags

Step-by-step explanation:

Number of the bags = between 8 and 15  and

  • 1/2 of bags contain money
  • 1/6 of bags contain candy
  • 1/3 of bags contain a toy

As per above the number is divisible by 2, 3 and 6. LCM of the three numbers is 6.

<u> The number between 8 and 15 and divisible by 6:</u>

  • This number is 6*2 = 12

So the number of bags is 12

4 0
3 years ago
Of the 50 people who started a math class meeting at 10:00 each morning, only 37 finished the class. What fraction of people fin
saveliy_v [14]

Answer:

37/50

Step-by-step explanation:

So 37 out of 50 who finished the class, so 37/50 .

And you can't simplify it.

6 0
3 years ago
Other questions:
  • What are the similarities between the two lines
    6·1 answer
  • A 5000 seat theater has tickets for sale at 26 and 40. How many tickets should be sold at each price for a sellout performance t
    9·1 answer
  • The unit rate for $18 for 24 pounds
    10·1 answer
  • PLEASE HELP ME!!!! ill mark 1st persons answer as brainliest
    5·1 answer
  • Does the textbook,'Calculus with Analytic Geometry' have PDF version? That is too expensive to me and I am hesitating whether I'
    7·1 answer
  • Rewrite 2 + (x + 4) as an equivalent expression that doesn't use parentheses
    14·1 answer
  • Solve the linear equation. 8x+32=1/5(25x−15)−4x
    12·1 answer
  • Which pair of ratios can form a true proportion?
    11·1 answer
  • Which fractions are equivalent to 8/20 ?
    13·2 answers
  • You purchased a computer for your business for $800 using straight line depreciation, the amount of depreciation allowed for eac
    6·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!