1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
faust18 [17]
2 years ago
11

Walnuts for Sale. It costs $4.80 to buy 3/4 pound of chopped walnuts. How much would it cost to purchase 8.2 pounds of walnuts?

Mathematics
2 answers:
brilliants [131]2 years ago
7 0
4.80/(3/4) = 6.4 per pound
8.2 * 6.4 = $52.48
Solution: $52.48 for 8.2 pounds
Sphinxa [80]2 years ago
7 0

Answer:

$52.48

Step-by-step explanation:

We can set up a proportion.

$4.80 is to 0.75 lb as x is to 8.2 lb.

4.8/0.75 = x/8.2

0.75x = 4.8 * 8.2

0.75x = 39.36

x = 52.48

Answer: $52.48

You might be interested in
Slove system of equations y=2x-3 y=x^2-2x-8
Fiesta28 [93]

Answer:

2 solutions:

x=5 and y=7

x=-1 and y=-5

Step-by-step explanation:

y=2x-3

y=x^2-2x-8

y=y   so:

2x-3=x^2-2x-8

simplifying to:

x^2-4x-5=0

factoring to:

(x-5)(x+1)=0

x=5 or x=-1

if x=5 then y=2(5)-3=7

if x=-1 then y=2(-1)-3=-5

3 0
2 years ago
What lengths are proportional to 4.5 and 1.5
alexgriva [62]
3

1.5 and 4.5 all are divisible by 1.5.  Then you just have to find another number that is as well. I chose 3. Theres also 6, 7.5,9,10.5,12
8 0
2 years ago
Tyler is 5 years younger than three times his cousin Lejla's age. Tyler is 40 years old.
Brut [27]

Answer:

I times 3-5

Step-by-step explanation:

   

Their are other ways to do it

Sorry if it is not the answer you were looking for.

3 0
2 years ago
Read 2 more answers
Skeins of Yarn 4 8 14
atroni [7]

Answer:

Step-by-it 14 hopes this help lol

5 0
3 years ago
X+y+z=-6<br> x-y+3z=-18<br> 2x+2y+2z=-8
Temka [501]

Answer:

Step-by-step explanation:

hello :

the system is : x+y+z=-6.....(1)

                      x-y+3z=-18.....(2)

                   2x+2y+2z=-8.....(3)

use (3): 2(x+y+z) = - 8    so : x+y+z = -4

use (1) : x+y +z = -6          -6=-4 false

no solutions

3 0
2 years ago
Read 2 more answers
Other questions:
  • There were 350 members in the high school marching band last year. This year, the number of marching band members increased by 5
    15·2 answers
  • Liz wants to buy her favorite musical group’s new CD. The CD costs $15.24, including tax. Liz gives the store clerk a twenty-dol
    5·2 answers
  • Whats 1+1 jeiabdwihebdxhi she jwbe
    13·2 answers
  • What’s the probability of drawing one blue marble from a bag which contains 4 red marbles , 6 green marbles , 1 white marble and
    9·1 answer
  • Find the volume of the cylinder
    13·1 answer
  • Choose all sets that contain the number 5.
    14·1 answer
  • HELP ASAP!!!! will mark brainliest!!!!!!
    7·1 answer
  • Which costs the most: 12 cat toys, 4 bags of cat food, or 3 litter boxes? Explain.
    5·1 answer
  • Given f(x) and g(x) = k⋅f(x), use the graph to determine the value of k. Explanation or report, Brainliest to best answer!
    6·2 answers
  • This equation shows how the revenue at Jill's Auto Wash depends on the number of
    12·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!