1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
White raven [17]
3 years ago
5

Unit Rate - the value of one **hint**divide

Mathematics
1 answer:
Oksana_A [137]3 years ago
4 0

Answer: 32.75

Step-by-step explanation: 131/4 = 32.75

You might be interested in
Write a polynomial equation of degree 3 such that two of its roots are 2 and an imaginary number.
vagabundo [1.1K]
X^3 - i(x)^2 - 4x + 4i ....
5 0
3 years ago
Ben simplified this expression (2x^-4y^7 / 3x^3y^2)^3 Analyze bens work. did he simplify the expression correctly? If not, what
katovenus [111]

-c

No , he needed to apply the exponents to all factors in the product in the second step .

6 0
3 years ago
If y varies directly as the x^2 and y = 200 when x = 5, what is the value of y when x = -3?
gayaneshka [121]
As the variation is direct we have:
 y = kx ^ 2

 We must find the value of k.
 For this, we use the following data:
 y = 200 when x = 5
 Substituting values we have:
 200 = k5 ^ 2

 Clearing k:
 k = 200/5 ^ 2

k = 200/25

k = 8
 Then, the function is:
 y = 8x ^ 2

 We evaluate the function for x = -3
 y = 8 (-3) ^ 2

y = 8 (9)

y = 72
 Answer:
 the value of y when x = -3 is:
 c.
 
72
6 0
3 years ago
3) This decimal is colored to show<br> 1
MAVERICK [17]
I believe it’s the first one. i’m very sorry if it’s wrong
3 0
3 years ago
the owner of business decides to replaces the carpet in the office with carpet tiles. each tile is a square with sides measuring
solniwko [45]
100 cm is the correct answer i am pretty sure
8 0
2 years ago
Other questions:
  • quentin has 18 unit cubes how many diffrent rectangular prisims can he build if he uses all of the cubes
    5·1 answer
  • Shawna has been saving and now has exactly enough money to pay for the pink carpet that she wants in her room. She has $219.70.
    14·1 answer
  • There are (10^8)^2 ⋅ 10^0 candies in a store. What is the total number of candies in the store?
    11·1 answer
  • Kayla bought three pounds of strawberries for $14.40 what is the price in dollars per ounce of strawberries.
    14·1 answer
  • Find the function value f(-8)<br> f(x)=6x-1
    12·1 answer
  • Find the area A of polygon TUVWXY with the given vertices.
    15·1 answer
  • What are the coordinates of the vertex of the graph of f(x) = 4|x + 6|?
    14·2 answers
  • A factory robot recently examined some bulbs, of which 2 were flawed and 36 were not. Considering this data, how many flawed bul
    8·1 answer
  • Combine like terms and write an equivalent expression with the fewest number of terms 10x-5+3x-2
    15·1 answer
  • 40 points <br> need help please asap
    11·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!