1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
Orlov [11]
3 years ago
11

Sally's income per month is $1500. She wants to create a budget to be able to afford everything. How much can she spend on "fun"

things if she has to pay $500 a month for rent, $50 for phone bill, $100 for groceries, $100 for miscellaneous bills. and $300 for a car payment.
Mathematics
1 answer:
Gnom [1K]3 years ago
8 0

Answer:

450$

Step-by-step explanation:

So lets add otgether everything that she NEEDS to buy, to see how much of 1500$ she can use on what she WANTS to buy.

So:

500+50+100+100+300

=

1050

This is the total cost of what she NEEDS to buy

Now lets subtract this from her income:

1500-1050

=

450

So we now know that the amount of money she has left to spend on what she WANTS is 450$

Hope this helps! :)

You might be interested in
A 6-pack of light bulbs costs $7.38. What is the unit price?
nikklg [1K]
The unit price is $1.23 (I think!!)
6 0
3 years ago
Can someone help me with this having trouble !
Usimov [2.4K]

Answer:

<em>Tick:</em>

<em>- the coefficient of the second term is -5</em>

<em>- the coefficient of the fourth term is -10</em>

Explanation:

The coefficient of an expression is simply the number placed before and multiplying the variable (e.g. 10x ; the coefficient is 10, the variable is x)

Hope this makes sense. Feel free to inquire further if need be!

- profparis

3 0
1 year ago
Read 2 more answers
Show another way to write 100 more than 623 ​
____ [38]
There are many ways, but here is one:

x = 100

Since ‘x’ is 100 and we want 100 more, we just need to add ‘x’ to 623

Answer: x + 623 (Make sure you define your ‘x’ value)
4 0
3 years ago
A mountain bike originally priced at $960.00 is up for sale at a discount of 14%. What is the price of the mountain bike after t
PilotLPTM [1.2K]

Answer:

$825.60

Step-by-step explanation:

Since the price of it is $960.00, it means that it's 100%.

100% = 960

1% = 960 ÷ 100 = 9.6

14% = 9.6 x 14 = 134.40

Since they asked for after the discount, deduct the price of the discount with the original price.

Mountain bike after 14% discount =

960 - 134.40 = 825.60

7 0
3 years ago
Read 2 more answers
When a number is divided by -3, the result is 12 more than the number what is the number?
olga55 [171]
X/-3 = 12 + x
x = -36 - 3x
4x = 36
x= = 9

The number is 9.

8 0
3 years ago
Other questions:
  • Find the area of square of one of its side is (3x+4y)cm.If x=4 and y=1,find its actual area.​
    8·1 answer
  • Which expression is equivalent to the given expression?
    9·1 answer
  • The owner of a dress shop ordered 33 dresses from a new designer. The designer's dresses now make up to 30% of all dresses in th
    8·1 answer
  • Which shoes th graph of the solution set of 6x+3y&lt;12
    11·1 answer
  • One less than the quotient of a number and negative five
    12·1 answer
  • Which statement is true about a translation?
    12·1 answer
  • A spinner with 5 equal section labeled 1-5 is spun 50 times. The results are shown in the table below. What is the theoretical p
    15·1 answer
  • Noah earned $232.70 at his job for 13 hours . How much money did he earned each hour
    8·2 answers
  • Find the nth term for the sequence:<br> 16, 43, 88, 151, 232<br> Un =
    15·1 answer
  • Reverse the two digits of my age, divide by three, add 20, and the result is my age. How many years old am I
    6·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!