1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
umka2103 [35]
2 years ago
13

Camillo needs 2,400 oz of jelly for the food challenge. If 48 oz of jelly cost $3.84, how much will Camillo spend on jelly? Expl

ain how you can find your answer.
Mathematics
2 answers:
luda_lava [24]2 years ago
5 0

Answer:

  $192

Step-by-step explanation:

 2400 / 48 = 50

 50 * $3.84 = $192

irakobra [83]2 years ago
3 0

Answer:

First, find the unit price of the jelly. The unit cost of jelly is $0.08 per ounce. Next, find the total price of 2,400 oz by multiplying the unit price by the quantity. The total price is $192.

Step-by-step explanation:

Hope this helps!

You might be interested in
Anyone know this geometry question? Will give brainiest
Dafna11 [192]
The opposite angles equal each other, so X and Z are equal
 using that we solve for x by setting them equal:

6x-60 = 2x+68

subtract 2x from each side:

4x -60 = 68

add 60 to each side:

4x = 128
 divide both sides by 4
x = 128/4
x = 32

now we know x so we can solve everything else by replacing x with 32

WY = 3x+5 = 3(32)+5 = 96+5 = 101

angle Z = 2x+68 = 2(32)+68 = 64+132

the answer is C


5 0
2 years ago
You have 1 2/5 minutes left of
konstantin123 [22]

Answer: You can watch 14 vines.

Step-by-step explanation: 1 2/5 is equal to 1 4/10

1 4/10 is equal to 14/10

So the amount of vines you could watch is 14 in 1 minute and 24 seconds.

6 0
1 year ago
Draw a picture to show the product of 4:7 x 3. Then write the product
Hoochie [10]

Answer:

¹²/₇

Step-by-step explanation:

Model ⁴/₇ × 3

Assume that you have three pies, each dived into seven slices.

There are only four slices remaining in each pie, that is, there is ⁴/₇ pie in each pie plate

The picture represents ⁴/₇ × 3.  

Model the product

Now, transfer slices to get as many filled pie plates as possible.

Count the total slices.

You have 12 slices, and each slice represents ⅐ of a pie.

You have ¹²/₇  pie.

∴ ⁴/₇ × 3 = ¹²/₇

6 0
3 years ago
Use the diagram to answer the question
koban [17]

Answer:

m\angle EFG=52^{o}

Step-by-step explanation:

We have been given that line m is parallel to line p, m\angle HEF=39^{o} and m\angle IGF=13^{o}.

Since line m is parallel to line p and EJ is a transversal, so measure of angle EJG will be 39 degrees as angle EJG is alternate interior angle of angle HEF. Both angles are inside parallel lines m and p and on opposite side of transversal EJ.

We can see that angle EFG is exterior angle of triangle GFJ. Since the measure of an exterior angle of a triangle equals to the sum of the opposite interior angles.

We can see that angle IGF and angle EJG are opposite interior angles of angle EFG.

m\angle EFG=m\angle IGF+m\angle EJG

Upon substituting our given values we will get,

m\angle EFG=13^{o}+39^{o}

m\angle EFG=52^{o}

Therefore, measure of angle EFG is 52 degrees.

3 0
3 years ago
I need help on this parallelograms math problem.
Andrews [41]

w=37

2w+w+69= 180 knowing that all triangles add up to 180 form an equation

3w+69=180 combine like terms and subtract 69 from both sides

3w=111 divide by 3 from both sides

w=37

5 0
3 years ago
Read 2 more answers
Other questions:
  • What is the equation for a line that passes through the points (-4,-4) and (8,17)
    8·1 answer
  • If 100 people get on a train at Liverpool station at 10:25 A.M, and 40 get off at London station at 11:06 A.M, how much is a cup
    5·1 answer
  • Julie spends 3/4 hour studying on Monday and 1/6 hour studying on Tuesday. How many hours does Julie study on the two days? (A 1
    8·1 answer
  • HELP FAST PLEASE!!!!!!!!!!!!!!!!!!
    14·1 answer
  • Direct Variation: If y = -16, when x = 4, find x when y = -96.
    7·1 answer
  • The blue figure is a translation image of the black figure. write a rule to describe the translation
    15·1 answer
  • Please help me...
    13·2 answers
  • Please check if right or give an answer ASAP
    8·1 answer
  • Please help ASAP!!!!!!
    7·1 answer
  • What is the least common multiple of 3, 17, and 51?
    9·2 answers
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!