1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
umka2103 [35]
2 years ago
13

Camillo needs 2,400 oz of jelly for the food challenge. If 48 oz of jelly cost $3.84, how much will Camillo spend on jelly? Expl

ain how you can find your answer.
Mathematics
2 answers:
luda_lava [24]2 years ago
5 0

Answer:

  $192

Step-by-step explanation:

 2400 / 48 = 50

 50 * $3.84 = $192

irakobra [83]2 years ago
3 0

Answer:

First, find the unit price of the jelly. The unit cost of jelly is $0.08 per ounce. Next, find the total price of 2,400 oz by multiplying the unit price by the quantity. The total price is $192.

Step-by-step explanation:

Hope this helps!

You might be interested in
is the problem 2 1/2 + 3 1/4 + 5/6 correct if the answer of what I got is 5 7/12 or would it be 6 7/12
aev [14]
Its gonna be 229/12, u r gonna find the lcm of the 3 denominators which is 12 and complete the work
4 0
2 years ago
Can you answer this for me plssss 0.5(r+2.75)=3
lora16 [44]

Step-by-step explanation:

0.5 ( r + 2.75 ) = 3

r + 2.75 = 3 / 0.5

r + 2.75 = 6

r = 6 - 2.75

r = 3.25

4 0
3 years ago
Read 2 more answers
Date:
Vlad [161]

Answer:

He should enter the lottery

Step-by-step explanation:

8 0
3 years ago
Ryan is trying a low-carbohydrate diet. He would like to keep the amount of carbs consumed in grams between the levels shown in
nydimaria [60]

Answer:

50

Ryan would like to eat <em>more than</em> 50 carbs per day, but <em>no more than</em> 150 carbs per day.

So, Ryan's total carb intake must be <em>between </em>50 and 150 carbs.

Step-by-step explanation:

So he wants to keep his consumption of carbs between the inequalities:

110

So, let's solve both inequalities.

1)

110

Subtract 10 from both sides:

100

Divide both sides by 2:

50

2)

2x+10

Subtract 10 from both sides:

2x

Divide both sides by 2:

x

So, our inequality is now:

110

Since we solved the equations:

50

Written as a compound inequality, this is:

50

In other words, Ryan would like to eat <em>more than</em> 50 carbs per day, but <em>no more than</em> 150 carbs per day.

So, Ryan's total carb intake must be <em>between </em>50 and 150 carbs.

4 0
2 years ago
Read 2 more answers
Suppose that the water level of a river is 34 feet and that it is receding at a rate of 0.5 foot per day. Write an equation for
vivado [14]

Answer:

The equation to represent the rate of receding water level is                     L = 34 (0.5)^{d}   .

Step-by-step explanation:

Given as :

The initial level of water in river = 34 feet

The rate of receding water level = 0.5 foot per day

Or, The rate of percentage of receding water level = 50 % per day

Let the level of water after d days = L

Now,

The level of water after d days = initial level of water × ( (1-\dfrac{\textrm Rate}{100})^{Time}

I.e L = 34 × ( (1-\dfrac{\textrm 50}{100})^{d}

∴  L = 34 × (0.5)^{d}

Hence The equation to represent the rate of receding water level is                L = 34 (0.5)^{d}   . Answer

5 0
3 years ago
Other questions:
  • What is the congruence correspondence, if any, that will prove the given triangles congruent?
    5·1 answer
  • Round each number to the nearest tenth.
    11·2 answers
  • What’s the correct answer for this? Select all that apply
    12·1 answer
  • Find the area of the shaded region.
    10·1 answer
  • Please help me with this math problem, please
    7·1 answer
  • Can someone please help I'm not good with math lol​
    8·1 answer
  • Polly decides to cut the extra-large pizza into 12 equal slices, how much of the pizza is 2 slices in decimal form?
    6·1 answer
  • Torrie could buy 8 jars of Jiffy peanut butter for $27.12 or 7 jars of Peter Pan peanut butter for $26.53. What is the differenc
    11·1 answer
  • Please can someone help me
    5·1 answer
  • <img src="https://tex.z-dn.net/?f=15yx%5E%7B2%7D%20-34y-16" id="TexFormula1" title="15yx^{2} -34y-16" alt="15yx^{2} -34y-16" ali
    5·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!