1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
Reika [66]
3 years ago
7

PLSSS HELPPPP I WILLL GIVE YOU BRAINLIEST!!!!!! PLSSS HELPPPP I WILLL GIVE YOU BRAINLIEST!!!!!! PLSSS HELPPPP I WILLL GIVE YOU B

RAINLIEST!!!!!! PLSSS HELPPPP I WILLL GIVE YOU BRAINLIEST!!!!!!PLSSS HELPPPP I WILLL GIVE YOU BRAINLIEST!!!!!! PLSSS HELPPPP I WILLL GIVE YOU BRAINLIEST!!!!!! PLSSS HELPPPP I WILLL GIVE YOU BRAINLIEST!!!!!!

Mathematics
1 answer:
AURORKA [14]3 years ago
4 0

Answer:

Function 1 has the greatest rate of change.

Step-by-step explanation:

The rate of change is also known as the slope.

Slope is rise over run: change in y over change in x.

Function 1's slope: 3 / 2

Function 2's slope: (0 - (-4)) / (5 - (-5)) = 4/10 = 2/5

3/2 > 2/5

Function 1 has the greatest rate of change.

You might be interested in
Which graph shows the system 1 x++y=2 ? [x2 + y2 =9 ​
pishuonlain [190]

Answer:

The graph of the system in the attached figure

Step-by-step explanation:

we have

isolate the variable y

----> equation A

This is the equation of a vertical parabola open down (because the leading coefficient is negative)

The vertex represent a maximum

the vertex is the point (0,2)

---> equation B

This is the equation of a circle centered  at (0,0) with radius 3 units

The solution of the system of equations is the intersection points both graphs

using a graphing tool

The solutions are the points (-2.05,-2.19) and (2.05,-2.19)

see the attached figure

8 0
3 years ago
Read 2 more answers
A restaurant with two locations buys twelve bags of flour and eight large bags of sugar. Location A receives seven bags of flour
Alborosie
You want to solve this set of linear equations by the elimination method.

Let x=price of bag of flour and y=price of bag of sugar

Multiply the first equation by -3.

-3(7x+5y=584)
Multiply the second equation by 5.
5(5x+3y=384)

Solve by elimination.

X=42

Substitute value of x into one of the original equations.

Y=58
8 0
3 years ago
iq scores are measured with a test designed so that the mean is 83 and the standard deviation is 20. consider the group iq score
dsp73
Oh my sorry didn’t know the answer
5 0
3 years ago
When purchased, the height of a Japanese maple sapling is 14 inches. The tree is expected to grow 2.5 inches each month. Which f
victus00 [196]

Answer:

Step-by-step explanation:

The initial height of a Japanese maple sapling is 14 inches.

The tree is expected to grow 2.5 inches each month. This increase in height is linear, thus it is in arithmetic progression.

The expression for arithmetic progression is

Tn = a + (n-1)d

Where a = the first term of the series

d = common difference

Tn is the nth term of the series

n = the number of terms.

From the information given

a = 14 inches because it is the initial height of the tree

d = 2.5 because it is the difference in height between 2 consecutive months

n = m( number of months)

Tn = f(m)

function models the relationship between the height of the tree f(m) and the number of m months of growth will be

f(m) = 14 + 2.5(m-1)

6 0
3 years ago
3x = 27
lawyer [7]

Answer:

D

Step-by-step explanation:

Since you are trying to make x on its own, you are trying to get rid of the co-efficient. The co-efficient is three, so you divide 3 by 3, which would equal one, leaving x on its own. Whatever you do to one side you do to the other, so you would divide 27 by 3 as well.

x = 9

8 0
3 years ago
Read 2 more answers
Other questions:
  • Find the ordered pairs for the x- y-intercepts of the equation 4x+2y=16. x-intercept(4,0), y-intercept(0,8) x-intercept(0,4), y-
    7·1 answer
  • John is painting a picture.He has green, red, yellow, purple, orange and blue paint. He wants to use four different colors on th
    11·1 answer
  • Ralph Phillips obtained a 12 month, $1500.00 loan at 12%. His monthly payment is $135.20. For the first payment find:
    9·1 answer
  • A 3-gallon bucket of paint costs $98.52 what is the price per quart?
    12·2 answers
  • 44 ounces = ? Pounds<br><br> Please answer I really do not understand
    13·2 answers
  • A retail store makes k% profit on the selling price. What is the least integer value of k that will enable the store to make a p
    15·1 answer
  • Look at ZBDC and ZADB in the image below.
    11·1 answer
  • Can anyone help me???
    8·1 answer
  • If the scale on a map shows 1 in. = 100 mi., and you determine that two cities are 5.5 in. apart, how many actual miles is this?
    11·2 answers
  • A company has two manufacturing plants with daily production levels of 5x+17 items and 3x - 4
    5·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!