1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
GrogVix [38]
3 years ago
10

A magazine can layout 1/16 of an issue in 3 days. How many days does it take to layout one issue?

Mathematics
1 answer:
Zarrin [17]3 years ago
4 0
Answer

48 Days


Explanation

3(days) times 16= 48 days
You might be interested in
7a/3a+3-5/4a-4=3a/2a+2
jekas [21]
I guess i would be <span>a=2.790220576310317 or </span><span>−<span>1.2902205763103165</span></span>
4 0
3 years ago
Six more than four times a number is -26
bearhunter [10]
4x + 6 = -26

I'm not sure if your supposed to solve, but I will anyways :)

4x + 6 = -26
     -6     -6
4x = -32
x = -8

Hope this helps!
5 0
3 years ago
I am thinking of a number. If you multiply my number by four, add -4 to the product, and then take 1/3 of the sum, the result is
bogdanovich [222]

Answer:

x = - \frac{7}{2}

Step-by-step explanation:

x=unknown number

\frac{4x + ( - 4)}{3}  =  - 6

4x - 4 =  - 18

4x =  - 14

x =  \frac{ - 14}{4}

simplify the fraction so... -7/2

6 0
3 years ago
A store ladders.The retail price was a 40 percent makeup over the manfacturer price. A mounth later the store ruduced thr retail
likoan [24]

Could Be About 30Ish Maybe.

3 0
4 years ago
He wants to earn 481$ By mowing lawns and he charge $22 for each long what is the maximum number of lungs that he needs to mow t
Reika [66]

\stackrel{\stackrel{total~amount}{goal}}{481}~~ = ~~22(lawn)\implies \cfrac{481}{22}=lawn\implies \stackrel{rounded}{22}\approx lawn

6 0
2 years ago
Other questions:
  • Lots of points.
    6·1 answer
  • Different forms of numbers three hundred twelve
    6·1 answer
  • What is the range of the function?<br><br> The function f(x) = -(x+5)(x+1) is shown.
    5·2 answers
  • "Swans cost $2 each two doves can be purchased with $1 and three hens can be purchased with $1. How many swans doves and hens do
    15·1 answer
  • Loretta’s income last year was $81,300. She made $56,800 at her salaried job and had additional passive income. If Loretta earne
    5·1 answer
  • Solve please. Brainliest for best answer.
    15·2 answers
  • Find the distance between each pair points (-5,3) , (-4,-5)?
    12·1 answer
  • 12.
    11·1 answer
  • Why is my poop orange like actually will I die do I have the virus
    11·2 answers
  • Hi! ❤️ there looking for help on this giving brainliest if able to.
    7·2 answers
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!