<u>Shape #1: A square.</u>
Every side is 4 units long.
The perimeter is 16 units.
The area is <em>16 </em>square units.
<u>Shape #2: A rectangle.</u>
The length is 7.9 units.
The width is 0.1 unit.
The perimeter is 16 units.
The area is <em>0.79</em> of a square unit.
<u>Shape #3: A circle.</u>
The diameter is (16/π) units. (about 5.093 units)
The perimeter (circumference) is 16 units.
The area is (64/π) square units. (about <em>20.37</em> square units)
Soooooo sorry but I only understood part a and c.
sorry
Answer:
150 sheets is the better buy.
Step-by-step explanation:
Cost of each sheet when buying 100 = $2.50 / 100 = $0.0250'
If you buy 150 cost per sheet = $3.50 / 150 = $0.0233.....
So buying 150 sheets is the better buy.
Since the difference*4=36, the difference = 9
since the number-6= the difference, the number-6=9
Thus the number is 15