1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
MariettaO [177]
3 years ago
8

Pls help with this math question

Mathematics
2 answers:
shtirl [24]3 years ago
3 0

Answer:

7:10

Step-by-step explanation:

Korvikt [17]3 years ago
3 0

Answer:

4/1

Step-by-step explanation:

You might be interested in
D) The perimeter of room is 28 m. and the height is 3.5 m. Find the area of 4 walls.
mote1985 [20]

Answer: 98

Step-by-step explanation:

Area of four walls = Curved surface area

                             = perimeter × height

                              =    28          ×   3.5

                              = 98 m square  

7 0
1 year ago
What is the unit rate for a 14 oz bag of Lays Potato Chips that costs $3.25.
Ronch [10]
The unit rate is 14 over 3.25 then get 1oz then divide by 3.25
4 0
3 years ago
What is the volume of the storage bin?
Harman [31]

Answer:

Step-by-step explanation:

volume = 180 * 9

volume = 1620 in³

5 0
3 years ago
Total bill for repairs is 329.00
sergij07 [2.7K]

Answer:

3 hours was spent on labor

Step-by-step explanation:

<u>Key skills needed: Creating an equation, Solving an equation</u>

1) The total cost is 329.00 (or 329). The parts are 125.00 (or 125), and the labor is 68 per hour.

2) If we say h is the number of hours of labor, then we can create this equation --> 68h (or 68 multiplied by "h") 68h would be the cost of labor, and we need to find the number of hours (h) as a number.

3) We can create this equation --> 329 = 125 + 68h

--> This equation can be made as the total cost (329) is equal to the parts (125) and the labor (68h)

4) Subtract 125 from both sides to get 68h by itself

--> 329 - 125 = 204 so 204 = 68h

--> Divide by 68 on both sides (204 divided by 68 is 3)

--> This means that h is 3.

Therefore, the number of hours spent on labor is 3.

<em>Hope you understood and have a nice day!! :D</em>

5 0
2 years ago
If f(x) = 3x – 4, what is f(x) when x = 8?
Delicious77 [7]

Answer:

3(8)-4= 24-4= 20 your answer is 20

Step-by-step explanation:

6 0
3 years ago
Other questions:
  • What is 320 million in scientific notation?
    9·2 answers
  • The measure of 13 of the 14 angles of a 14-gon add up to 2012 degrees. What must the fourteenth angle measure be
    12·1 answer
  • Which
    9·1 answer
  • A rectangle has a length of 7 and a width of w. What is an expression for the perimeter?
    11·1 answer
  • Will Mark!! The length of a rectangle is represented by 7x- y, and the width is represented by 3x + 4y. Write polynomial that re
    12·1 answer
  • Lucy earned $400 and $550 in interest the last 2 years. Describe the average interest she should earn in each of the next 3 year
    7·1 answer
  • Please help as quick i will give brainliest !
    14·2 answers
  • HELP ASAP!!!!
    6·1 answer
  • Which expression is equivalent to 36x + 8ly?
    8·1 answer
  • John cuts a 19 in. rope into 3 pieces. The first piece is 4 in shorter than the second. The third is 2 less than three times the
    5·2 answers
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!