1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
Mademuasel [1]
3 years ago
7

Which of the following are true statements? Select all that apply.

Mathematics
2 answers:
Gennadij [26K]3 years ago
3 0

Since sine and cosecant are reciprocals, when one has a maximum the other has a minimum and vice versa.


That's choices B & D


Not sure what the question at the end is asking; at 90 degrees and also at -90 degrees the values of sine and cosecant are equal.



andreyandreev [35.5K]3 years ago
3 0

B) The cosecant graph has a local minimum when the sine graph has a local maximum.

D) The cosecant graph has a local maximum when the sine graph has a local minimum.

, The Period

You might be interested in
Which is the equation of a hyperbola with directrices at x = ±3 and foci at (4, 0) and (−4, 0)?
photoshop1234 [79]

Answer:A. x squared over 16 minus y squared over 4 ...

Step-by-step explanation:

4 0
2 years ago
If it costs $0.15 per square inch for the cardboard label, then what is the cost for plan B?
IceJOKER [234]

Answer:

a box of plan B cost roughly $50.00

it is pretty expensive but you don't need an I.D.

Step-by-step explanation:

6 0
3 years ago
Help me plz with this answer
Lesechka [4]
$52.50 / 42 = 1.25
$1.25 per each slice 
7 0
3 years ago
Read 2 more answers
Mr. Cresta spends $6.00 for every $3.00 he saves. Write a ratio equivalent to Mr. Cresta's spending
Andrei [34K]

Answer:

12:6 or $12 for every $6 he saves

Step-by-step explanation:

If he spends $6.00 for every $3.00, he would save $6 if he spends $12. In this case you could multiple or divide 6 by any number, and do the same to 3 to get an equivalent ratio. Ex. Multiple 6 times 2 to get $12 and 3 times 2 to get $6.

8 0
3 years ago
A home improvement store advertises 60 square feet of flooring for $287.00 including an $80.00 installation fee. How much does e
Tpy6a [65]
$287-80 for installation leaves $207 for flooring cost
207/60 = $3.44/square foot
6 0
3 years ago
Other questions:
  • Clara estimates that the length of a hiking trail is 10 km. She later learns that its actual length is 12 km. What is the percen
    10·1 answer
  • How do you do this? please help me
    14·1 answer
  • Please help please please
    13·2 answers
  • What is a coefficient?
    10·1 answer
  • You own 5 pairs of jeans and want to take 2 of them with you on vacation. In how many ways can you choose 2 pairs of jeans?
    14·1 answer
  • Alex applies 350 n of force to move his stalled car 40 m how much work did alex do
    10·1 answer
  • What type of expense is a toll
    9·2 answers
  • Robbie has 2 times as many apples as Bob. After receiving 35 more, Robbie now has 7 times as many as Bob. How many apples does B
    6·1 answer
  • 8th grade math help!!
    14·1 answer
  • Bruce retiled his kitchen. Originally, he bought three boxes of tile with the same number of tiles in each. He ran out of tile a
    12·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!