1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
Alex787 [66]
3 years ago
5

Which number line shows the solution set of the inequality [6x - 15] 297

Mathematics
1 answer:
Kipish [7]3 years ago
5 0

Answer:

egnue5neiybyejmkye dt

Step-by-step explanation:

vsk nsg js y h . eth ydj tsh dyjharn . ustnyek.jtw wrhmta

You might be interested in
The function h is defined by h(x)=4+3x over 5+x<br><br> Find h(4z)
Jobisdone [24]

Answer:

h(4z)=4+12z / 5+4z

Step-by-step explanation:

The function h is defined by h(x)=4+3x over 5+x

This can be written as

h(x)=4+3x / 5+x

The value of the function at any time depends on the value of x. x is the independent variable. The variable,x can take any value at any time.

To find h(4z), it means that x is taking the value of 4z.

We will substitute 4z in the place of x in the function. This becomes

h(4z)=4+3×4z / 5+4z

h(4z)=4+12z / 5+4z

5 0
3 years ago
The graph shows the cost for each lawn that is mowed.
den301095 [7]
The answer will be option B. 
8 0
3 years ago
Read 2 more answers
Which term can be combined in the expression below? check all that apply. 5/6a - 2b - 16.3 + b/12 + c - 0.9b
Citrus2011 [14]
The answers are options 2, 4, and 6.
8 0
3 years ago
Read 2 more answers
Four pounds of apples cost $5. Eight pounds of apples cost $10. If the total cost of apples, y, varies directly with the number
VikaD [51]
5/4 = 1.25 per lb

1.25 * 6 = $ 7.50 <==
4 0
3 years ago
Read 2 more answers
What is the BEST deal? 1. 60 feet of rope for $8.00 or 200 feet of rope for $30.00 2. 75 pencils for $5.75 or 100 pencils for $7
RoseWind [281]
1. 60 ft of rope for $8
2. 100 pencils for $7.50
3. 100 thumb tacks for $3
4. 25,000 ball bearings for $275
5. 90 apples for $63
5 0
3 years ago
Other questions:
  • What is 13/3 simplify
    9·2 answers
  • ________________________
    14·2 answers
  • PLS HELP ASAP WILL MARK BRAINLIEST
    10·2 answers
  • Need all these tomorrow!!!!! thank you all soooooOOOOOOooOoOOooOOoO much!!!!!
    10·1 answer
  • Y=9x
    5·1 answer
  • Universal Studios is looking to expand in Ontario. The new theme park will be located equidistant to
    11·1 answer
  • The number of classes you are taking this semester is a discrete variable
    9·2 answers
  • -3=12y-5(2y-7). Solve for y
    15·2 answers
  • please answer correctly !!!!! Will mark Brianliest !!!!!!!!!!!!!!
    9·1 answer
  • Martina begins a dive at sea level. She dives down 20 feet, and then rises 7 feet.
    8·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!