1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
nataly862011 [7]
2 years ago
12

PLZ HELP (if you don't know how to do it then don't even bother) FRIENDS!!!

Mathematics
1 answer:
Nitella [24]2 years ago
3 0

Answer: i think coefficient, equation, then constant?

Step-by-step explanation:

You might be interested in
The sequence 2, 3, 5, 6, 7, 10, … consists of
Kay [80]

The 76th term is 86.

<h3>What is sequence?</h3>

A sequence is an enumerated collection of objects in which repetitions are allowed and order matters. Like a set, it contains members (also called elements, or terms). The number of elements (possibly infinite) is called the length of the sequence.

Given:

2, 3, 5, 6, 7, 10, …

The sequence consists of all natural numbers which are neither perfect squares nor perfect cubes.

We can as well sum the number of squares and cubes in the range with the number of the required term i.e

Number of squares = 8 ( 4,9,16,25,36,49,64,81)

Number of cubes = 2 (8 and 27; excluding 64 which is as well a square)

Required term = 75

So, 8+2+75 = 85.

Hence, the 85th term counting from 2 ( i.e 86) is the 75th term.

Learn more about sequence here:

brainly.com/question/16614966

#SPJ1

3 0
1 year ago
PLEASE HELP ASAP I WILL GIVE BRAINLILIST
adoni [48]

Step-by-step explanation:

-3. 2

-2. 1

-7. 6

i did my best.

7 0
2 years ago
A 6 pound bag of oranges cost 6.78 What is the unit price?
oksano4ka [1.4K]

Answer:

$1.13

Step-by-step explanation:

Since 6 pound bag of oranges costs $6.78...

\frac{6.78}{6}

Now, let's divide 6.78 in to 6 to find our unit price.

\frac{1.13}{1}

Now we know 1 pound, (our unit price), costs...

$1.13

5 0
3 years ago
A swearer cost $20 but the price was reduced to $ 12 what was the price after the price was reduced
bixtya [17]

Answer:

$20-$12=

Step-by-step explanation:  

20-12=8

5 0
2 years ago
A town doubles it’s size every 35 years if the population is currently 5,00, what will be the population be in 140 years?
Doss [256]

Answer:

8,000

Step-by-step explanation:

after 35 years 1000

after 70 2000

after 105 4000

qfter 140 8000

i might be wrong but hope this helped there is probs a faster way to do this tho.

5 0
2 years ago
Other questions:
  • Triangle sides with 5,11,12 are acute right or obtuse?
    10·1 answer
  • A factory produces plate glass with a mean thickness of 4 mm and a standard deviation
    14·1 answer
  • The product of two positive rational numbers is greater than either factor.is sometimes true
    10·1 answer
  • Please help if you can
    14·1 answer
  • Write this number in standard form 12 ten thousands, 8 thousands, 14 hundreds, 7 ones
    12·2 answers
  • Kaitlyn is remodeling her kitchen the table shows the cost of items she wants to buy with her credit card it Kaitlyn has a $2,00
    11·1 answer
  • What is this expression in simplified form? ( 6 square root 2) (-3 square root 5)
    11·1 answer
  • I need help with this question answer ASAP
    14·1 answer
  • Which of the following does not contain the number -7?
    8·1 answer
  • On a coordinate plane, rhombus w x y z has points (negative 3, 1), (1, 4), (5, 1), and (1, negative 2). rhombus wxyz is graphed
    14·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!