1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
pshichka [43]
2 years ago
14

A stationer sold 1 dozen of pen at the rate of Rs.25 each and gained Rs.120 altogether.how much was the cost price of the pens​

Mathematics
1 answer:
Scorpion4ik [409]2 years ago
5 0

Answer:

Rs.15

Step-by-step explanation:

The stationer sold 1 dozen of pens, meaning he sold 12 pens.

He gained Rs.120, meaning he gained Rs.(120/12) = Rs.10 for each pen.

Hence, the cost price was Rs.(25 - 10)

= Rs.15

Hope this helped!

You might be interested in
Am i correct? please be honest
nadya68 [22]

Answer:

Yep. Those are 5 (-4)'s.

Step-by-step explanation:

8 0
3 years ago
Read 2 more answers
HELLPPPPPP!!!
lilavasa [31]

Answer:

B - 181/500

Step-by-step explanation:

To convert percentages to fractions you divide by 100. That would make this 36.2/100. But we dont like fractions with decimal points in so you would multiply the whole thing by 5 to get rid of the .2 this makes the answer 181/500

3 0
2 years ago
Read 2 more answers
Dawn Lingua bought three yards of cloth to make some curtains. The cloth was on sale for $2.25 per yard. How much did Dawn pay f
AURORKA [14]
$2.25        <span>$7.0875</span>
$2.25
$2.25
---------
$6.75
 x Tax 5%
$7.0875
  



7 0
3 years ago
How do I divide pi by 1000?
Leokris [45]

Just as you would do it with any other number.

Write out some of it, then move the decimal point 3 places this way <=== .

Some of pi :                   3.14159 

Divide by 1,000 :     0.00314159

8 0
3 years ago
Can someone pls help me<br> Pls
lora16 [44]

Answer:

help u with what? Say what u need

5 0
2 years ago
Other questions:
  • Hey can you please help me posted picture of question
    10·1 answer
  • What is -4y-4+(-3)? please help
    8·2 answers
  • Someone please help me on this question! It would mean a lot, this is my last day of school and I need to pass this to pass my g
    15·1 answer
  • PLEASE HELP!!!!!!
    10·1 answer
  • 1. A recliner that costs $150 was marked up by 100%.
    9·1 answer
  • 3, 13, 14, 9, 7, 3, 3, 13<br> Find the median travel time for that group of students.
    8·2 answers
  • WILL REWARD What is the equation of the line in point-slope form?
    14·1 answer
  • PLEASE HELP... WILL GIVE BRAINLIEST
    14·2 answers
  • THIS NEEDS TO STOP (ITS A SCAM TO BUY STUFF) ITS MAKES ME ANNOYED
    8·1 answer
  • How do you find the degree of an expression?
    12·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!