1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
Dvinal [7]
3 years ago
12

20 PTSS !!! PLEASE HELPP !!

Mathematics
1 answer:
butalik [34]3 years ago
8 0

Because it is extremely hard to find the area of this figure all together, it would be in our best interest to split this figure up into three different pieces: the two horizontal rectangles, and the verticle rectangle. We can find the area of all three and add them up. Be aware that there are two different ways that you can break this figure up, As shown in the attachments. I will be using the first image (the one with the tall horizontal rectangles, NOT the almost-squares).

So, we see that we have enough information to solve for the area of the left-most rectangle. Area = lw. 10 x 4 = 40, so the area is 40. Next, we have to notice, that the horizontal rectangles are also the same, so both of the areas of the two horizontal rectangles are 40.

Now, we can find the middle rectangle. We know that the length of the entire thing is 18, but it is taken up by 8 (4+4) of the horizontal triangles, so 18-8=10, so the length Is 10. We also know that the height of the horizontal rectangles is 10, so 10-3=7. Our dimensions for the rectangle are 10x7 or 70 square units. If we add them all together, 40+40+70=150.

The area is 150 square units

You might be interested in
Simplify.<br> 1.8y + 9.3y + 6.3y
Daniel [21]
I hope I help you out

6 0
3 years ago
Read 2 more answers
Divide 2 1/2 divided by 1/5 in simplest form
Strike441 [17]

Answer:

10

Step-by-step explanation:

first u take 2 1/2 and change it into a improper fraction.

so 2 X 2 = 4 then + 1

=5

5/2 divide by 1/4

which is 10

3 0
3 years ago
Read 2 more answers
A certain shampoo is available in two sizes. A 14.2 ounce bottle costs $3.98. A 33.9 ounce bottle costs $9.98. Find the unit pri
DedPeter [7]
The price per ounce for the 14.2 ounce bottle is $0.28. The price per ounce for the 33.9 ounce bottle is $0.29. Therefore, the 14.2 ounce bottle of shampoo Is the better buy.

You take the total price of the shampoo bottle and divide it by how many ounces there are to get the price per ounce.

P.s. it says I’m a beginner because I made a new account
7 0
3 years ago
Read 2 more answers
Which three angle measures can be used to make ABC?
solong [7]

Answer: B: 41, C: 68, D: 71.

Step-by-step explanation: A triangle's angles have to add up to 180 degrees for it to be considered a triangle. If you were to add up 71, 41, and 68, then it would equal 180 degrees. This means that out of all the other measurements, these are the three possible angle measures that can be used to make a triangle.

(I figured this out by taking 3 random sides from the list there and adding them up to see if they equal 180.)

4 0
3 years ago
Madison can lift 200 kilograms with ease. how much is this in pounds
Firlakuza [10]

Answer:440.925

Step-by-step explanation:

4 0
3 years ago
Read 2 more answers
Other questions:
  • in 2003, the population of Zimbabwe was about 12.6 million people, in which is 1 million more than 4 times the population in 195
    13·1 answer
  • PLEASE HELP!!
    15·1 answer
  • Two integers a and b, have a product of 24. What's the least they can be?
    13·1 answer
  • Choose all that apply ​
    10·2 answers
  • Which is the solution to the system below x=-4y+10 x=2y-14
    14·2 answers
  • NO LINKS! PLEASE HELP BRAINLIESTTT
    15·1 answer
  • Apply the distributive property to write an equivalent expression.<br> 4(2 + w)
    7·2 answers
  • What is the length of side s of the square shown below?
    9·1 answer
  • Plz help I need help
    10·2 answers
  • Answer pls <br>Who knows the answer ​
    12·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!