4. 8+12=20
4 (2+3)
First you add 2+3 and get 5
Next, since the 5 is now in the parentheses, it indicates that you have to multiply
Finally, 5 times 4=20
5.28 / 12 = 0.44 per oz
7.96 / 18 = 0.4422 rounds to 0.44 per oz
technically, by rounding to the nearest cent, they are the same cost.
(9 × 10) + (20x + 21) = 571
90 + 20x + 21 = 571
111 + 20x = 571
- 111
20x = 460
÷ 20
x = 23
I hope this helps!
Here is answer in the picture I hope this will help to you
Answer: square root of 3/2 seconds
Step-by-step explanation:
h=-16x²+24
Set the height to be 0
0=-16x²+24
-24=-16x²
24=16x²
24/16=x²
x²=3/2
x= square root of 3/2