3.9/3=$1.30
2.2/2=$1.10
The unit prices are $1.30 and $1.10.
Hope this help!
Answer:
x = 20
Length = 20ft
Width = 12ft
Step-by-step explanation:
A = 240
x^2 - 8x = 240
x^2 - 8x - 240 = 0
x^2 - 20x + 12x - 240 = 0
x(x-20) + 12(x-20) = 0
(x+12)(x-20) = 0
x = 20
x = -12 (which we discard since x is a length)
So the dimensions are 20ft and 20-8 = 12ft
Although there i no triangle given as the question requires, I am still going to answer because I understand it.
ABC is a right angled triangle. The triangle is 90° at C.
The trigonometric ratio sine is given by, sine = opposite/hypotenuse .
Cosine = adjacent/hypotenuse
So therefore, Sin A = 24/30
= 4/5
Cos A = 18/30
= 3/5
The equation is 314 = 1,200 - 240x
1,200 is the number of M&M's it starts with
The problem said the family eats 1/5th of the candy every day
1/5 of 1,200 is 240
It is a -240 because the amount of m&m's is getting fewer each day
The x stands for the number of days
Sorry but I'm not sure if I could answer your problem exactly
The answer is 3.69 days
Because there isn't an exact day that there would exactly 314 M&M's left
Answer: 1 pound of cheese cost $4.2
Step-by-step explanation:
Nola purchased 2.5 pounds of cheese for 10. $50
Her mother purchased 3 pounds of the same cheese for $12.60
If the cost of the cheese varies directly with the number of pounds purchased, it means that the higher the pounds of cheese purchased, the higher the cost
To determine the the cost of 1 pound of cheese, we wound divide the the cheese by the number of pounds bought.
It becomes 10.5/2.5 = 4.2