1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
Alborosie
3 years ago
11

I really need help with #15

Mathematics
2 answers:
andriy [413]3 years ago
7 0
It's is about a 25 percent increase
Amiraneli [1.4K]3 years ago
3 0
It is a 25% increase.
You might be interested in
Grace and Jamal each bought notebooks for school. Grace bought 3 notebooks for $3.90 while Jamal bought 2 notebooks for $2.20. W
ludmilkaskok [199]
3.9/3=$1.30

2.2/2=$1.10

The unit prices are $1.30 and $1.10.
Hope this help!
7 0
3 years ago
Read 2 more answers
X=<br> Length=<br> Width=<br> WILL GIVE BRAINLIEST + 5 star
babymother [125]

Answer:

x = 20

Length = 20ft

Width = 12ft

Step-by-step explanation:

A = 240

x^2 - 8x = 240

x^2 - 8x - 240 = 0

x^2 - 20x + 12x - 240 = 0

x(x-20) + 12(x-20) = 0

(x+12)(x-20) = 0

x = 20

x = -12 (which we discard since x is a length)

So the dimensions are 20ft and 20-8 = 12ft

7 0
3 years ago
A right triangle ABC is shown. Leg AC has length 18, leg BC has length 24, and hypotenuse AB has length 30. Find the exact value
Tresset [83]
Although there i no triangle given as the question requires, I am still going to answer because I understand it.

ABC is a right angled triangle. The triangle is 90° at C.

The trigonometric ratio sine is given by, sine = opposite/hypotenuse .
Cosine = adjacent/hypotenuse
 
So therefore, Sin A = 24/30
                               = 4/5

                     Cos A = 18/30
                               = 3/5
8 0
3 years ago
Read 2 more answers
A jar contains 1,200 M&amp;M's and everyday your family eats 1/5th of the candies. After how many days will there be 314 M&amp;M
mrs_skeptik [129]
The equation is 314 = 1,200 - 240x

1,200 is the number of M&M's it starts with
The problem said the family eats 1/5th of the candy every day
1/5 of 1,200 is 240
It is a -240 because the amount of m&m's is getting fewer each day
The x stands for the number of days

Sorry but I'm not sure if I could answer your problem exactly
The answer is 3.69 days
Because there isn't an exact day that there would exactly 314 M&M's left

7 0
3 years ago
Nola purchased two. 5 pounds of cheese for 10. $50 her mother purchased 3 pounds of the same cheese for $12.60 the cost of the c
Dovator [93]

Answer: 1 pound of cheese cost $4.2

Step-by-step explanation:

Nola purchased 2.5 pounds of cheese for 10. $50

Her mother purchased 3 pounds of the same cheese for $12.60

If the cost of the cheese varies directly with the number of pounds purchased, it means that the higher the pounds of cheese purchased, the higher the cost

To determine the the cost of 1 pound of cheese, we wound divide the the cheese by the number of pounds bought.

It becomes 10.5/2.5 = 4.2

7 0
3 years ago
Other questions:
  • Find the X-intercepts of the parabola with vertex (1, -9) and y-intercept at (0,-6)
    14·1 answer
  • A carton can hold 1000 unit cubes that measure 1" x 1" x 1". Describe the dimensions of the carton using unit cubes
    11·1 answer
  • True or false to find the percent of a number we convert to a fraction or a decimal and then divide the number
    13·1 answer
  • ttttttttttttttttttttttthhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhheeeeeeeeeeeeeeeeeeeeerrrrrrrrrrrrrrrrrrrreeeeeeeeeeeeeeeeeeeeee
    6·1 answer
  • Helppppppppppppp i suck at math
    14·1 answer
  • Can someone pls help me asapp
    5·1 answer
  • Which shows numbers that both have a factor of 8?
    14·1 answer
  • Will mark brainliest<br> Please help with these two questions for me
    14·2 answers
  • Question is in picture<br><br> Drag and drop the steps in order to correctly complete the proof
    10·1 answer
  • Find the value of x pls
    5·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!