Answer:
Step-by-step explanation:
A Descent rate,
B 10725ft,
C 25min
8 feet
If 1 inch is 4 feet, multiply 4 times 2, and you will get 8.
A)1.33333333333333333333333333333333333333333 Repeating
$20 bought 16 songs
Therefore each song costs $20/16 = $5/4 = $1.25
So:
2 songs would cost 2 * $1.25
3 songs would cost 3 * $1.25
...
x songs would cost x * $1.25
Since Renata started with $20, then her balance (y) after buying x songs would be:
y = 20 - 1.25*x