1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
Sloan [31]
3 years ago
8

Eggs are packaged by the dozen. if a dozen eggs cost $1.20, what is the unit price per egg?

Mathematics
2 answers:
Leya [2.2K]3 years ago
8 0

Answer:

Price divided by quantity

that equation will make unit price a heck of a lot easier to remember

in this case, the quantity is 12. The price is 1.20. So, divide 1.20 by 12, and you get 10 cents per egg.

The unit price is .10 cents per egg.

Kitty [74]3 years ago
4 0

Answer:

$0.10

Step-by-step explanation:

$1.20 divided by 12

You might be interested in
At the grocery store, Matthew notices that it costs $2.48 for 40 ounces of jelly. What is the unit price?
kari74 [83]

Answer:

0.06 cents per ounce

Step-by-step explanation:

6 0
3 years ago
Read 2 more answers
Darnell took a total of 14 pages of notes during 7 hours of class. After attending 8 hours of
SVEN [57.7K]

Answer:

16 pages

Step-by-step explanation:

1 hour= 2 pages written of notes

so 8 hours of notes = 8x2=16 pages

4 0
2 years ago
A car used 1/72 of a galloon of gas to drive 1/3 of a mile.At this rate,how many miles can the car travel using 1 galloon of gas
KiRa [710]

Answer:

24

Step-by-step explanation:

3 x 1/72 = 1 mile

72/3 = 24

The car will use 1 gallon of gas per 24 miles

7 0
1 year ago
When asked to find a number one-tenth as large as another number, what operation would you use? What about when asked to find a
marishachu [46]
That's question is unknown
8 0
2 years ago
A manager of a grocery store wants to determine if consumers are spending more than the national average of $150 with a standard
Semmy [17]

Answer:

A.) The manager calculated mean and not standard deviation

B.) Standard deviation should be calculated with the use of formula.

Step-by-step explanation:

A.) The assumption that his customers do spend more than the national average is wrong because the standard deviation is not calculated and mean cannot be used as a substitute for standard deviation.

B.) Standard deviation tells us how value obtain from group measurement deviates from the average value or expected value of each item of observations.

When standard deviation is low, this show that the value is very close to the expected value or the average value.

If the national average value = $150 and average customer spends $160. 

Deviation = 160 - 150 = 10

This is lower than $30

Or better still, the manager should make use of standard deviation formula. Which is the square root of variance.

8 0
3 years ago
Other questions:
  • 5x−2.5+6x−3= ___ (2x−1)
    6·2 answers
  • F(x)=2x ​2 ​​ +5√ ​(x+2) ​ ​​f(2)=
    12·1 answer
  • Solve for h. Then check your solution.<br><br> 2h + 6= 3h -19
    5·1 answer
  • A square pyramid with volume 92,100 m³ is dilated with a factor of 15 . What is the volume of the image? Express your answer to
    9·1 answer
  • The price of an item yesterday was $160 . Today, the price fell to 104 . Find the percentage decrease.
    7·1 answer
  • Which of the following is the equation of a line parallel to the line y=-x+1,
    12·1 answer
  • (79,35+7,32) × 42,2-9543​
    5·1 answer
  • Find the measure of angle A to the nearest degree
    11·1 answer
  • Determine whether y=2x^3 represents an exponential function.
    6·1 answer
  • Hello, please help me out and add steps if you can!
    14·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!