1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
Dvinal [7]
3 years ago
5

Martha made a purchase for $70.20 including 8% sales tax. What was the total before tax?

Mathematics
1 answer:
Oduvanchick [21]3 years ago
3 0

Answer:

64.58

Step-by-step explanation:

100%-8%=92%

70.20*92%=64.58

You might be interested in
What is an equation of the line that passes through the points (1, 2) and (2, -1)?
Jet001 [13]

Answer: m = -3

............................

8 0
3 years ago
A hockey game is 60 minutes. Colin plays 12 minutes. Which ratio represents Colin’s playing time compared to the total number of
drek231 [11]

Answer:

60 t0 12, or 1:5, or 1/5

Step-by-step explanation:

6 0
3 years ago
How do you reduce 36/100 using prime factorization?
Nutka1998 [239]
36 and 100 are both divisible by 4 which gives 9 over 25. That's all you can do to simplify it.
Hope this helps!
8 0
3 years ago
max said that 36594 is less than 5980 because 3 is less then 5 describe max's error and give the correct answer
Verizon [17]
He was wrong because, although three is greater than five, the value of the three is in the ten thousands place, while the five is in the thousands place. Therefore, the correct answer would be that 36594 is greater than 5980.
4 0
3 years ago
In the next step of the derivation, we passed a horizontal plane through the sphere b up from the center. We let the radius of t
ra1l [238]

Answer:

it's A

Step-by-step explanation:

Just took the assignment on EDG

7 0
3 years ago
Other questions:
  • PLS HELP BRAINLIEST WILL BE AWARDED IF ANSWER IS CORRECT
    11·1 answer
  • ............... help :)????????????????
    9·1 answer
  • How much is 3/4 of 12
    14·2 answers
  • How much will Emily pay for the backpack after the discounts?
    5·2 answers
  • lena orders hats for the school baseball team. she pays 5.41 for shopping how much do each of the hats cost x dollars. if Lena s
    5·1 answer
  • I NEED HELP ASAP!!! I'LL GIVE BRAINLIEST TO THE CORRECT ANSWER!!!
    13·1 answer
  • Help pls, I’m confused
    15·1 answer
  • Find the value of x. Please please help!!
    13·1 answer
  • Fuffy spent $7.20 on 4 dozen pencils. How much did each pencil cost
    5·1 answer
  • GEOMETRY - I NEED HELP!!!
    9·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!