Hope this helps! here is the answer!
Answer:
x - 0.8y
Step-by-step explanation:
5.20/6.5 = $0.80 per pound
x = total cost of potatoes
y = number of potatoes
x = 0.8y
Answer:
A and B
Step-by-step explanation:
Given
List of given options
Required
Which will correctly take 3 to fill the blank
Represent the blanks with x
Option A:

Convert to fractions

Multiply through by 4



Option B:

Convert to fraction;

Multiply through by 15




Option C:

Convert to fraction


Option D

Convert to fraction

Cross Multiply


Divide through by 3

From the above calculations.
<em>Option A and B can be filled with 3</em>