1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
suter [353]
2 years ago
15

Use the working backward method to find the solution of the equation. 6y - 5=7 y=____

Mathematics
2 answers:
KIM [24]2 years ago
7 0

Answer:

2.16

Step-by-step explanation:

6y - 5 = 7

7 + 5 = 13

6y = 13

6y/6 = 13/6

y = 2.16

sleet_krkn [62]2 years ago
5 0

Answer:

y = 2

Step-by-step explanation:

6y - 5 = 7

~Add 5 to both sides

6y = 12

~Divide 6 to both sides

y = 2

Best of Luck!

You might be interested in
Can somebody help me please?
faust18 [17]

Answer:

3 x 5 divided by 1/3

45

Step-by-step explanation:

3 0
3 years ago
Please help, Thanks.
Evgen [1.6K]

Answer:

C

Step-by-step explanation:

49x² + 28xy + 4y² ← is a perfect square of the form

(ax + by)² = a²x² + 2abxy + b²y²

49 = 7² ⇒ a = 7 and 4 = 2² ⇒ b = 2

2ab = 2 × 7 × 2 = 28

Hence

49x² + 28xy + 4y² = (7x + 2y)²

with factor 7x + 2y ⇒ C

8 0
3 years ago
The perimeter of a rectangle is 44. The length is 5 less than double the width. What is the length?
OleMash [197]

44 = 2x - 5 \\   \frac{39}{2}   = \frac{2x}{2}  \\ 19.5 = x \\
4 0
3 years ago
To subtract a fraction or a mixed number from a whole number, you’ll first need to convert the whole number to which of the foll
ladessa [460]
IMproper fraction is what you need to covert it 2 cuz u multiply then add and u'll get it
8 0
3 years ago
Read 2 more answers
Kathy had a dream in which she was selling roses in an international market. She started out with 156 roses. Then her first cust
KengaRu [80]

Answer: 170

Step-by-step explanation:

5 0
3 years ago
Other questions:
  • Simplify:<br><br> (15-6)^2-34/2<br><br> Please show strategies.
    12·1 answer
  • Which shows where the function is increasing?
    14·1 answer
  • Help please...................​
    8·1 answer
  • A B C Or D? Look at picture
    11·1 answer
  • Please help me!<br> Find AC
    14·1 answer
  • Which unit rate is the lowest price per ounce? Choice A: 5 ounces of raisins for $1.49 Choice B: 12 ounces of raisins for $3.59
    5·2 answers
  • George went to school for 216 days in a full year. If his attendance in 60%, find the number of days on which the school was ope
    8·2 answers
  • Please help, precalculus will report false answers
    7·1 answer
  • Where should i put it and what does the question mean
    9·2 answers
  • 100 POINTS 100 POINTS!
    6·2 answers
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!