1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
mr_godi [17]
3 years ago
5

At a local store a 16- ounce bottle of apple juice costs $3.20. What is the cost of the apple juice per ounce ?

Mathematics
2 answers:
Juliette [100K]3 years ago
8 0

Answer:

5¢

Step-by-step explanation:

16 divided by 3.20

just olya [345]3 years ago
8 0

Answer:

20 cents per ounce

Step-by-step explanation:

You might be interested in
Simplify the expression. 8+6x3-(20/2)^2
REY [17]
<span>8 + 6 x 3 - (20/2)^2
</span><span>= 8 + 18 -(10)^2
</span>= 8 + 18 - 100
= -74

answer
- 74
8 0
2 years ago
Simplify the following expression. (1/7 + 3/8) + (2/9x - 1/8)
Sophie [7]

Answer:

2/9x+11/28

PLZ MARK ME BRAINLIEST

4 0
2 years ago
One side of trapezoid is 10 inches. The side parrellel to this is twice as long as this side. The height is half as long as the
madam [21]
The first side is 10 inches
the side parallel to this is (10×2)= 20 inches
Height is half the length=1/2×20=10 inches
The area of trapezium is given by:
Area=1/2×h×(a+b)
where a and b are the sides, h is the height. Thus the area will be:
Area=1/2×10×(20+10)
=1/2×10×30
=150 sq. inches
7 0
3 years ago
Which trigonometric function has the same value as sin 75°?
monitta

Answer:

cos 15 degrees is your answer.

Answer choice (b)


6 0
3 years ago
Read 2 more answers
Anybody can help with these 2 I would really appreciate it for my last grade
Mariulka [41]

Answer:

575x.25=143.75   575-143.75=$431.25

21.95x.15=$3.29 tip total bill $25.24

Step-by-step explanation:

6 0
2 years ago
Other questions:
  • Please help
    6·1 answer
  • Please help guys...
    7·2 answers
  • The midpoint of ab is =m, −3−2 . one endpoint is =a, 2−8 . find the coordinates of the other endpoint,
    9·1 answer
  • All of the following are examples of units except
    10·1 answer
  • If I have 18$ and $27 if I multiply it what would the answer be
    11·2 answers
  • A 3-pack of toaster pastries costs $2.97. What is the unit price?
    13·2 answers
  • HJ = 18 and MN = 28. Solve for LK
    10·1 answer
  • Help plzzzz helppp heppppdidjjdhjrbrbfnd meeee
    12·2 answers
  • Tính đạo hàm y= ( x^2+1)(x^3+1)^3
    8·1 answer
  • Find the 13th term of the geometric sequence 7, 21, 63, ...7,21,63,.
    12·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!