1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
Nataliya [291]
3 years ago
7

-4(-2z + 2) = 6z + 8

Mathematics
2 answers:
Savatey [412]3 years ago
8 0
8z-8=6z+8
8x-6z=8+8
2z=16
Z=8
Tju [1.3M]3 years ago
5 0

Answer:

z = 8

Step-by-step explanation:

ur welcome

You might be interested in
a washer and dryer cost $586 combined. the washer costs $64 less than the dryer. what is the cost of the dryer?
oksano4ka [1.4K]
Hello!

*I'm not very good at algebra, so I am not 100% sure this is correct!*

w = cost of washer

d = cost of dryer

w + d = $586

w = d - 64

d - 64 + d = 586

2d = 586 + 64

2d = 650

d = 650 / 2 = 325

586 - 325 = 261

Check 325 - 261 = 64

So, the dryer costs $325 and because the washer is $64 less than the dryer, it costs $261.

7 0
3 years ago
Juanita has a strip of paper divided into 8 equal sections. She colored 3 of the sections yellow, 2 of the sections black, and t
Musya8 [376]
I think its 2/8 but I'm not sure
5 0
3 years ago
5r^2-3rs<br> r=4<br> s=5 <br> help
Sonbull [250]
5*4^2-3*4*5=80-60=20

Hope that helps you
4 0
3 years ago
If m(x) = 4(x - 2), find m(-5)
Nezavi [6.7K]

Answer:

szdg

Step-by-step explanation:

hesre

6 0
4 years ago
Read 2 more answers
All right angles are _____ degrees
babymother [125]
I think the answer is 90 degrees
7 0
4 years ago
Other questions:
  • What is <br> x - 10 = -12 (Find the value of x)
    6·1 answer
  • Who giving that Ash Kashhh on this app I need it​
    10·2 answers
  • What value does the 9 represent in the number 53.89?
    10·1 answer
  • Which equation is equivalent to z«-<br> ?<br> V<br> 2/3x-5/6=-5/12x+1/4
    5·1 answer
  • Round the numbers in each expression to the nearest whole number. Then select all expressions that are about 8. A. 3 1 5 + 5 7 9
    13·1 answer
  • Suppose Miss Roxanne Davenport is 25 years old right now and puts away $1,800 per quarter in an account that returns 6% interest
    12·2 answers
  • Strawberry chews cost 3 cents more than lollipops. Sarah pays 54 cents for two strawberry chews and four lollipops. What is the
    11·1 answer
  • Marshall selling raffle tickets to raise money he wants to raise a thousand he already has 200 in donations and each ticket will
    8·1 answer
  • What is GC? <br> I need help Please!
    10·1 answer
  • If Store A sells 24 for $6.50, What is the unit price for store A?
    11·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!