1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
jolli1 [7]
2 years ago
11

Tyler further earns $12 per hour the store offers him a raise a 5% increase per hour after the race how much would Tyler‘s broth

er make per hour
Mathematics
1 answer:
Dmitry [639]2 years ago
7 0

Answer:

Step-by-step explanation:

First calculate the amount his hourly rate will increase by. So multiply 13 by 5% which is $12*0.05=0.60. Then add this amount to his current hourly rate. So he now makes $12.60

You might be interested in
in a local coed softball keague, male to female ratio is 6:6. if there is 160 players in the league, how many are female?
Nonamiya [84]
80. Bc a 6:6 ratio is also a 1:1. So half of 160 them would be female.
4 0
2 years ago
Which of the following choices is the standard deviation of the sample shown here
Vladimir79 [104]
2.5 would be the answer
 
4 0
2 years ago
Read 2 more answers
I have 17 ones. I am between 30 and 40. What number am I?
balu736 [363]

Answer:

37 I think

Step-by-step explanation:

3 0
2 years ago
Read 2 more answers
In 2012 there were approximately 8,950 public libraries in the united states. A survey found that 76% of those libraries offered
Bingel [31]
6820 Libraries offered free electronic books.
3 0
3 years ago
Read 2 more answers
Sasha is making custom designs using these small trapezoidal prisms. She wants To cover each of the eight prisms in her current
mr_godi [17]

Answer:

the answer is 3040 and does

3 0
2 years ago
Other questions:
  • Earth travels about 10^9 kilometers in its year-long orbit around the sun. About how far does it travel in 100 years?
    14·1 answer
  • Solve the equation for x. If a solution is extraneous, be sure to identify it in your final answer.
    13·1 answer
  • Current estimates are that about 25% of all deaths are due to cancer, and of the deaths that are due to cancer, 30% are attribut
    11·1 answer
  • Pls help i give u brainliest and 5 stars ​
    13·2 answers
  • If 6 pencils cost $3.60 what is the unit price of the pencils
    12·1 answer
  • I asked this question before but no one helped me. does anyone know? ​
    11·1 answer
  • Please I need help with this​
    10·1 answer
  • Correct the error. Perimeter =4+3+4+5+ = in.<br><br><br> WILL GIVE BRAINLIEST
    7·2 answers
  • Yes or No<br> The volume is the number of cubic units needed to fill a solid figure.
    14·2 answers
  • Really need help with this problem
    14·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!