1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
prisoha [69]
2 years ago
15

A 2-cup bottle of shampoo costs $11.20. What is the price per fluid ounce?

Mathematics
2 answers:
kramer2 years ago
6 0

per fluid ounce  is 20 cents

vredina [299]2 years ago
6 0

Answer:

the answer is .7

Step-by-step explanation:

there are 16 fluid ounces in 2 cups so 11.20 divided by 16 and you will get .7

You might be interested in
What is 6 divided by 1/4
xxTIMURxx [149]

Answer:

24

Step-by-step explanation:

6 / 1 / 4 =

6 x 4 =

24

6 0
3 years ago
Read 2 more answers
Which statement describes a key feature of function g if g(x) = f(x + 4)?
11111nata11111 [884]

The statement that describes a key feature of function g if g(x) = f(x + 4) is C. horizontal asymptote of y = 0.

<h3>What is a function?</h3>

It should be noted that a function is an expression that shows the relationship between the variables.

In this case, the statement that describes a key feature of function g if g(x) = f(x + 4) is that the horizontal asymptote of y = 0.

The horizontal asymptote is vital for guiding the variables

Learn more about functions on:

brainly.com/question/6561461

#SPJ1

5 0
2 years ago
Write a decimal that is less than 6.73
faust18 [17]
4.2 would be an example, but there are many more. Honestly, it wouldn't matter as long as it was less than 6.73.
3 0
3 years ago
Read 2 more answers
What are the amplitude. Phase shift and midline if f(x) = 2 sin(x+pi)-4
kherson [118]
Find the missing angles using either the triangle sum theorem (a2+b2=c2) or inverse trigonometric ratios
7 0
3 years ago
Determine whether each equation represents a proportional relationship.
likoan [24]

Answer:

Proportional Relationship: I  Not a Proportional Relationship:

y=1.6x                                  I   y=3/(4x)

y=x                                      I   y=2x+1

y=12x .                                 I   y=3+x

Explanation:

I took the test and that's how i got these answers.

8 0
3 years ago
Other questions:
  • Devon decided to rewrite the quadratic equation so that it could be simplified into a square in order to find the zeros.
    7·2 answers
  • Chip earns a base salary of 500 per month as a Salesman in addition to the salary earns 90 per product that he sells if his goal
    9·1 answer
  • Write an integer for a profit of 12
    6·2 answers
  • What is the domain of the following function?
    7·1 answer
  • Terry invested $2200 in stock market for two years if the investment and 12% how much money did Terry and in two years
    8·1 answer
  • After extensive measurements of the time necessary to complete the first homework assignment, a teacher determines that there is
    9·1 answer
  • What is the relative frequency of students that studied independently for more than 2 hours to the total number of students that
    7·1 answer
  • Using a table of values, determine the solution to the equation below to the nearest fourth of a unit.
    9·1 answer
  • A child care center has three rooms, and the same number of children are in each room. If c children attend the center, write an
    13·1 answer
  • ILL LITERALLY GIVE U BRAINLIEST JUST PLEASE HELP!!
    15·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!