1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
konstantin123 [22]
2 years ago
9

Is 49.20 greater than 49.22

Mathematics
2 answers:
Helen [10]2 years ago
6 0
49.22 is greater than 49.20
vodomira [7]2 years ago
5 0

Answer:

No it is not

Step-by-step explanation:

40.20 is not greater than 49.22 because it is .02 greater you can always find out which is which if you get stuck by subtracting both ways such as

49.20-49.22= -.02 and 49.22-49.20= .02 not sure if you know what a negative sign is its just the minus symbol in front of a number and that means it less than zero hope I helped you out :)

You might be interested in
The sum of two consecutive integers is 131. What are the integers?
Dahasolnce [82]
X, x+1
x+x+1=131
2x+1=131
2x=131-1=130
x=130÷2 = 65
the integers are 65 and 66
3 0
3 years ago
For today only, I am authorizing you to offee a free insurance plan for one year to customer who sign up for our service. The in
dimulka [17.4K]

Answer:

$83.88

Step-by-step explanation:

It will cost 83.88 because there are 12 months in a year, and since it's $6.99 every month we will have to multiply $6.99 by 12 which would give us $83.88

7 0
2 years ago
What perecent of 18 is 27
zalisa [80]
150% of 18 is 27

Divide 27 by 18:
\frac{27}{18} = 1.5

Multiply 1.5 by 100, this will convert the decimal to a percentage:
1.5 \times 100 = 150
6 0
3 years ago
Ms. Davenport bought a dozen packages of spaghetti sauce mix priced at 3 packages for $1.29. What is the price of one package of
Verdich [7]
To find this out you would have to divide 1.29 by three to get the price for one. 1.29/3=.43. So the price for one spaghetti sauce mix is .43$ or 43 cents. Hope this helps.
5 0
2 years ago
Read 2 more answers
What is -6 3/4 as a decimal
BartSMP [9]

Answer:

-6.75

Step-by-step explanation:


3 0
3 years ago
Read 2 more answers
Other questions:
  • How do I solve these trigonometric functions?
    11·1 answer
  • A car travels 0.75 miles every minute. Explain how you could use proportional reasoning to find how far the car travels in one h
    11·2 answers
  • The table represents a linear function. <br><br> What is the slope of the function?
    10·2 answers
  • Which expression is equivalent to w4−25w2+144
    14·1 answer
  • This is the question
    13·1 answer
  • Ashley needs to be rise words on a vocabulary list for Spanish class she has never rise 18 of the words which is 2/3 of the list
    10·1 answer
  • HELP ME PLEASE!! im being timed :(
    8·2 answers
  • Order the numbers from least to greatest: -3, 5, -1, 0, 7
    15·2 answers
  • What is the gradient of the graph shown ? Give your answer in its simplest form
    5·1 answer
  • Does x=y -1 represent a fraction ?
    11·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!