1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
Finger [1]
3 years ago
6

Can someone help me out please!?

Mathematics
1 answer:
Nezavi [6.7K]3 years ago
6 0
48 on call = 3.5 hours for 10 dollars = 1/2 hours for 1.5
You might be interested in
Write the equation of a line, in slope-intercept form, that has a slope of m=9 and passes through the point (4, 31)
Darina [25.2K]

Answer:

9x-y = 5

Step-by-step explanation:

Equation of line in slope intercept form:

y-y1 = m*(x-x1), m=9, (x1,y1)=(4,31)

y-31 = 9*(x-4)

y-31 = 9x-36

9x-y = 36-31

9x-y = 5

4 0
2 years ago
Jay is hanging 160 feet of Christmas garland on the three sides (two on the width and one on the length) of fencing that enclose
Setler [38]

The length of the fencing is 62.4 feet.

The width of the fencing is 17.6 feet.

Given,

The measurement of the Christmas garland = 160 feet

The width of the fencing = w

The length of the fencing, l = 4w - 8

We have to find the length and width of the fencing.

Here,

Perimeter can be taken as 160. Because garland will cover the entire fencing.

Perimeter = 2(l + w)

160 = 2(4w - 8 + w)

160 = 2(5w - 8)

160/2 = 5w - 8

80 + 8 = 5w

88/5 = w

width = 17.6 feet

Now,

l = 4w - 8

l = 4 × 17.6 - 8

l = 70.4 - 8

length = 62.4 feet

That is,

The length of the fencing is 62.4 feet.

The width of the fencing is 17.6 feet.

Learn more about perimeter here:

brainly.com/question/13023749

#SPJ1

3 0
1 year ago
Aliyah $24 to spend on seven pencils. After buying them she had $10. How much did each pencil cost?
MaRussiya [10]
Each pencil cost $2.

Explanation: She had $24 before buying the pencils and after she had $10. 24-10=14 so the total she spent on pencils was $14. She bought 7 pencils so you divide 14 by 7 (14/7=2) which equals 2. So each pencil cost $2.
5 0
3 years ago
Read 2 more answers
15 POINTS<br><br> Find x if P=(3x+5) and Q=(8x-12)
wlad13 [49]

the answer for this question is p=5/3 ,(q)=3/2

7 0
3 years ago
Increasing on the intervals<br><br> Decreasing on the intervals
tatyana61 [14]

The increasing and decreasing intervals are marked on the graph and attached below.

The red arrow mark shows the part where graph is decreasing

The green arrow mark shows the part where graph is increasing

There is no end point or starting point for the graph

The graph starts decreasing at -∞  and it decreases till it reaches -2.5

Also the graph start decreasing at 0 and goes to +∞

So we have two decreasing intervals

(-∞ , -2.5) U (0, ∞)

The graph starts increasing at -2.5  and it increases till it reaches 0

So increasing interval is

(-2.5, 0)

6 0
3 years ago
Other questions:
  • ABDF is a regular hexagon. What is the measure of angle A?
    5·1 answer
  • Solve the following system of equations<br><br> 2x+y=11 and -x+2y=2
    9·1 answer
  • What does it mean for an equation to have no solution or infinite solutions? How does the equation appear when those are the out
    13·1 answer
  • Anyone know the answer?
    10·2 answers
  • Kristen read a total of 20 books over 4 months. After belonging to the book club for 5
    6·1 answer
  • What else would need to be congruent to show that ABC =XYZ by SAS?<br> Given:<br> AB=XY<br> A=X
    13·2 answers
  • Half of a number decreased by 27
    7·1 answer
  • Which graph shows the solution to the system of linear inequalities?<br> y&lt; 2x-5<br> y&gt;-3x + 1
    11·1 answer
  • Is the number ���12/4 rational
    9·1 answer
  • I need someone to answer asap
    5·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!