Answer:
answer for the question is 1.point R means that the unit rate is $14.00 per pound
20 - (4xn) = 4 is the equation
Answer: The cost of each pound of jellybean is $2.5
The cost for each pound of trail mix is $1.5
Step-by-step explanation:
Let the cost for each pound of jellybeans be x.
Let the cost of each pound of trail mix be y.
Based on the information given, we can form an equation which will be:
For 2 pounds of jellybeans and 12 pounds of trail mix, the total cost is $23. This will be:
2x + 12y = 23 ...... i
For 5 pounds of jellybeans and 3 pounds of trail mix, the total cost is $17. This will be:
5x + 3y = 17...... ii
2x + 12y = 23 ...... i
5x + 3y = 17...... ii
Multiply equation i by 5
Multiply equation ii by 2
10x + 60y = 115 ...... iii
10x + 6y = 34 ..... iv
Subtract iv from iii
54y = 81
y = 81/54
y = 1.5
The cost for each pound of trail mix is $1.5
From equation i
2x + 12y = 23
2x + 12(1.5) = 23
2x + 18 = 23
2x = 23 - 18
2x = 5
x = 5/2 = 2.5
The cost of each pound of jellybean is $2.5
Answer:
there are 15 families with kids and 10 families without kids.
Step-by-step explanation:
what you would do is divide 15 by 5 and then add 5 + 5 + 5 which would be 15. so there are 15 families with kids. to get the other one then you would add 5 + 5 which is 10