
1) Substitution from definition.
2) We use 
3) We are changing the order of 3 and
.
4) We add 1 and 3
and we get 
5) Substitution from definition (but the other way than at the beginning).
To find the unit rate you do
$1.39/8 oz.=.17
Then, you multiply the unit rate by the ounces
.17 * 14 oz. = $2.43
Answer:
x 2 + 5 x + 6
Step-by-step explanation:
y = m x + c
y- intercept
x = 0
y = (-2) (0) + 3
=3
(x =0, y = 3)
<h3>slope -2 </h3><h3>y = -1 x + 3</h3>
Answer:
Visit geogebra.com
Step-by-step explanation:
none needed <3