1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
pychu [463]
2 years ago
12

I’ll give brain list

Mathematics
1 answer:
Simora [160]2 years ago
3 0

Answer:

i hope i dont have to learn that sh*t

Step-by-step explanation:

common sense

You might be interested in
4. You are traveling to Chicago for a job interview. You leave Toledo, Ohio, at 5:45 A.M. and arrive in Elkhart, Indiana, at 8:1
Dvinal [7]

Answer:

48 mph

Step-by-step explanation:

First we need to find the distance from Elkhart to Chicago. Toledo to Elkhart is 136 miles and Toledo to Chicago 244 miles.

So the distance from Elkhart to Chicago can be calculated, since Chicago is farther from Toledo than Elkhart, as: distance(Toledo to Chicago) - distance(Toledo to Elkhart). These distances are given in the problem, so the distance from Elkhat to Chicago is: 244 miles - 136 miles = 108 miles.

This problem basically wants to know the slowest you can be yet still ariving on time. If you are the minimum speed, you will arrive in Chicago exactly at 10:30 A.M. So you have 2 hours and 15 minutes(10:30 A.M - 8.15A.M.) to drive 108 miles.

15 minutes is a fourth of a hour, so you have 2.25hours to go through 108 miles.

The minimum speed you must maintain is 108mph/2.25h = 48mph.

5 0
3 years ago
Sales for a company were 3 million dollars more the second year than the first, and sales for the third year were doubled the sa
RUDIKE [14]
10 million dollars year 1
13 million dollars year 2
26 million dollars year 3
3 0
3 years ago
Please ASAP.<br> Find the value of u.
shusha [124]

Answer:

The answer is B 62

Step-by-step explanation:

I just divid 124 by 2

5 0
3 years ago
The table shows the frequency of colors in a bag of skittles. Based on this data, what is the approximate probability that a BLU
Dimas [21]
Where is the image of the table?
8 0
2 years ago
A steel company sells 48 tons of steel each year.
ddd [48]

Answer:

16 tons

Step-by-step explanation:

To solve the first step is to change years to months because the time periods are in different units. There are 12 months in 1 year. This means that the company sells 48 tons over 12 months. 4 months is the equivalent of 1/3 of 12 months. This means that we can find the amount sold in 4 months by dividing 48 by 3. 48/3 is 16. Thus, the steel company sells 16 tons in 4 months.

Another way to find the answer is to find the unit rate. The unit rate is how many tons are sold in 1 month. Find this by dividing 48 by 12 because this represents the sales of 1 month. 48/12=4, this means that in 1 month, 4 tons of steel are sold. Next, multiply 4 times 4 to find the amount of steel sold in 4 months. 4 times 4 also gives you the same answer of 16.

6 0
2 years ago
Other questions:
  • The product of 4 and a number ,increased by 22 is 146. What is the number ?
    5·1 answer
  • Find the quotient of `((5+2i)(6-4i))/((2+i))`, and express it in the simplest form.
    15·1 answer
  • Solve this equation (2.2)(4.5)(0.6)
    6·1 answer
  • Please help me with all 3 parts! :
    11·1 answer
  • Elijah bought 3 3/4 pounds of groind hamburger meat for $11.00. What is the price per pound of the ground hamburger meat. Roind
    6·2 answers
  • Simplify the expression <br> 5i(6-8)<br> A. 40-30i<br> B. 40+30i<br> C. -30+40i<br> D. 30+40i
    15·1 answer
  • The original price of a DVD is $25. The price is marked down 17% each month.
    15·1 answer
  • HEEEEEELP MEEEEEEEEEE PLZZZZZZZZZZZZZZZ WITH NUMBER 4
    7·1 answer
  • Allison earns $7.25 per hour waiting tables at Red Robin. Last weekend she also earned $200 in tips. How many hours must she wor
    7·1 answer
  • Last part of my brothers homework
    8·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!