1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
Minchanka [31]
3 years ago
11

How many solutions does 3-2x=x+3 have​

Mathematics
2 answers:
charle [14.2K]3 years ago
7 0

Rezultatul este 1 sa scri 1

Anna71 [15]3 years ago
5 0

Step-by-step explanation:

-2x-x=3-3

{-x=0}×-1

X=0

You might be interested in
PLEASE HELP FIRST ANSWER IS THE BRAINLIEST ANSWER!!!
motikmotik

Step-by-step explanation:

There are no choices available, so here is a graph of that equation.  Simply compare it to the answer.

6 0
3 years ago
Solve for N: 3n - 7 = 6n - 2n
jonny [76]

Answer:

-7

Step-by-step explanation:

1. Combine Like Terms

3n-7=4n

2. Subtract 3n on both sides.

-7=n

3. You got your answer:)

3 0
3 years ago
Can y’all Plz help me ??(Show ya work) It Says What Value of X makes this equation true
olga2289 [7]

Answer:

0.6x - 0.1x = 7 + 5 \\ 0.5x = 12 \\ x =  \frac{12}{0.5}  = 24

7 0
3 years ago
Someone please answer will mark brainliest thank you
Vanyuwa [196]

Answer:

Since \sqrt{36} = 6 and \sqrt{49} = 7 it is known that \sqrt{43} is between 6 and 7.

Step-by-step explanation:

4 0
3 years ago
Read 2 more answers
Is the discriminant of f positive, zero, or negative?
jarptica [38.1K]

Answer:

Negative

Step-by-step explanation:

4 0
3 years ago
Other questions:
  • 3 pizzas for $ 16.50 what is the unit rate for one pizza
    14·2 answers
  • Paul needs 214 2 1 4 yards of fabric to make a tablecloth. How many tablecloths can he make from 1812 18 1 2 yards of fabric?
    9·1 answer
  • Fam what is 25 x 25 please help me fam needd the answer ASAP!
    7·2 answers
  • The number 21 is a(n) —<br> number because
    9·1 answer
  • Justin started a lawn service business. His rate to maintain an average size lawn is $35. It costs Justin $750 to start the busi
    10·1 answer
  • A chessboard has 64 squares. George places 1 grain of rice on the first square, 2 grains on the second square, 4 grains on the t
    12·2 answers
  • Denise used her credit card to buy a pair of new shoes for $120. At the end of the month, she could
    15·1 answer
  • Darla wants to buy a dress for $20 and some shirts for $12 each. She has $80. Write and solve an inequality to find the number o
    14·1 answer
  • PLEASE HELP ASAP
    10·1 answer
  • Write the resulting inequality.<br><br> −9 ≤ −1; Add 10 to both sides
    14·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!