1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
Anvisha [2.4K]
2 years ago
10

What is the length of the hypotenuse in the traingle shown above?

Mathematics
1 answer:
il63 [147K]2 years ago
8 0

Answer:

17 yards

Step-by-step explanation:

X = √[(15^2) + (8^2)]

x = √[225 + 64]

x = √289

x = 17

You might be interested in
Eight years from now,Oana will be twice as old as her brother is now. Oana is now 12 years old.How old is her brother now?
makkiz [27]
Her brother is 10 years old
4 0
2 years ago
Read 2 more answers
please help!! 20 points for answering. if you guess without explanation or just say something to just get points i’ll make sure
ycow [4]
It is A!!!!!!!! :) lmk if it’s not correct please!
5 0
2 years ago
Read 2 more answers
the larger of two numbers is 3 more than the smaller number if the sum of the numbers is 73 what are the two numbers
Zinaida [17]
The two numbers used in the equation are 70+3. :D
4 0
2 years ago
Write the expression in factored form: m²-n²
mash [69]
This expression is a difference of squares: x^2 - y^2 = (x + y)(x - y)

m^2 - n^2 = (m + n)(m - n)
4 0
3 years ago
Read 2 more answers
At mario Italian restaurant 118 of the 200 plates are dirty. What percent of the plates are clean
abruzzese [7]
200 - 118 = 82

82/200 = 0.41

0.41 x 100 = 41%
8 0
3 years ago
Other questions:
  • Tina Zappa purchased a three-pack of facial tissues for $2.98. What is the unit price per pack rounded to the nearest tenth of a
    8·2 answers
  • The area of a parking lot is 1710 square meters. A car requires 5 square meters and a bus requires 32 square meters of space. Th
    13·2 answers
  • 105,159 rounded to the nearest ten thousand
    13·2 answers
  • Eryn's pet rabbit eats 1/12 pound of food every day. If Eryn buys rabbit food in 5 pounds bags how many days does one bag of rab
    7·1 answer
  • Complete the table of values for y = x2 - 2
    10·1 answer
  • 2 lb 2 oz - 1 lb 4 oz
    12·2 answers
  • Solve 2(1/8)^1-2x = 16^x+6
    6·1 answer
  • NEED HELP FOR THIS QUICK (WILL SEND MONEY IF DONE)
    10·1 answer
  • I need help here is a picture
    8·2 answers
  • The measures of the angles of a triangle are shown in the figure below. Solve for X.
    11·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!