1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
lakkis [162]
3 years ago
12

9. I NEED HELP ASAP!! PLEASE PUT AND ANSWER AND STEP BY STEP EQUATION!! IF YOU DON'T KNOW THE ANSWER DON'T PUT ANYTHING!!

Mathematics
2 answers:
Rama09 [41]3 years ago
6 0
B. f(x) = 4 - x
explanation:
what the other person said :)
stiv31 [10]3 years ago
3 0
9.) Answer: B. f(x) = 4 - x



Explanation/Proof:

If we substitute, the answers are correct.

f(x) = 4 - (1)

f(x) = 3 ✅


f(x) = 4 - (2)

f(x) = 2 ✅


And so on and so forth.

You might be interested in
The bear was chosen
cestrela7 [59]

Answer:

it was chosen 9 more times

Step-by-step explanation: i had this on my quiz

6 0
3 years ago
The ratio of green marbles to Yellow marbles in Diego bag is equal to 2 to 5 what percent of the marbles in the bags are green m
muminat
I believe the answer is 40% 

Not entirely sure, hope I helped though!
4 0
4 years ago
Read 2 more answers
$800 is deposited in an account
Sergeeva-Olga [200]

Answer:

The balance after four years is $1129.27

Step-by-step explanation:

The formula for compound interest, including principal sum, is A=P(1+\frac{r}{n})^{nt}

  • A = the future value of the investment/loan, including interest
  • P = the principal investment amount (the initial deposit or loan amount)
  • r = the annual interest rate (decimal)
  • n = the number of times that interest is compounded per unit t
  • t = the time the money is invested or borrowed for

∵ $800 is deposited in an account

∴ P = 800

∵ The account pays 9% annual interest

∴ r = 9% = 9 ÷ 100 = 0.09

∵ The interest is compounded annually

∴ n = 1

∵ The time is 4 years

∴ t = 4

- Substitute the values of P, r, n, and t in the formula above

∵ A=800(1+\frac{0.09}{1})^{(1)(4)}

∴ A=800(1.09)^{4}

∴ A = 1129.265

∴ The balance after four years is $1129.27

8 0
3 years ago
Find the unit rate. Twelve gallons of gas cost $22.68.
vredina [299]

To find the unit rate, all we need to do is divide $22.68 by 12

22.68 ÷ 12 = 1.89

Therefore, each gallon of gas costs $1.89

Hope this helps you

-AaronWiseIsBae :)

7 0
3 years ago
Round 227033 to the nearest ten thousand
Sonbull [250]

I a pretty sure it is 228,000 but i am not sure.

7 0
3 years ago
Read 2 more answers
Other questions:
  • One of the large pumpkins ever grown weighed about 3/4 ton. How many pounds did the pumpkins weigh ?
    11·2 answers
  • Scientific notation for 0.0008
    7·2 answers
  • Can someone give me the answers to problems a-l? I already finished it but I don't have an answer key so I want to check with so
    6·1 answer
  • Another how many liters are in 3.7 gallons
    14·2 answers
  • Geometry math question
    12·2 answers
  • Combine -4p + 2p + 3
    8·2 answers
  • Gabriel brings 25 cupcakes to share with his classmates at school. At the end of the day, he has 3 cupcakes remaining. What perc
    15·2 answers
  • Please help
    5·2 answers
  • PLS HELP ASAP WILL MARK BRAINLEIST
    15·2 answers
  • LAST ONEEE I SWEARR PLZPZLZPLZ
    7·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!