1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
Genrish500 [490]
3 years ago
14

What is the answer to this

Mathematics
2 answers:
ivann1987 [24]3 years ago
6 0

Answer:

AC=BD

BY using the rules of parallelograms we see that since AB is l l to DC and AD is l l to BC, then the length of the diagonals BD and AC must be equal

Step-by-step explanation:

svetoff [14.1K]3 years ago
5 0
The answer is d :):)
You might be interested in
Solve 12y^-4z^-2/6z^2y^-1
Nadusha1986 [10]

Answer:

2/y^5

Step-by-step explanation:

not sure but i think its this

3 0
3 years ago
PLS HELP!!!!!
Crank

Answer:If you would like to know what will the approximate population be after 3 years, you can calculate this using the following steps:

an initial population ... 298 quail

an annual rate ... 8%

an exponential function to model the quail population:

f = 298(1+8%)^t = 298(1+8/100)^t

f ... quail population

t ... time (years)

t = 3 years

f = 298(1+8/100)^t = 298(1.08)^3 = 375.4 quail

375.4 quail after 3 years.

5 0
3 years ago
Read 2 more answers
a fuel mixture consists of 3 parts oil and 11 parts gasoline. the oil costs $0.75 per liter, and the gasoline costs $1.60 per li
kupik [55]

Answer:

Total selling price= $663.82

Selling price per liter= $1.69

Step-by-step explanation:

Giving the following information:

Proportion of oil and gasoline:

Oil= 3/14= 0.21

Gasoline= 11/14= 0.79

The oil costs $0.75 per liter.

The gasoline costs $1.60 per liter.

<u>First, we need to calculate the number of liters of oil and gasoline required:</u>

<u></u>

Oil= 0.21*392= 82.32 liters

Gasoline= 0.79*392= 309.68

<u>Now, the total cost to produce 392 liters:</u>

Total cost= 82.32*0.75 + 309.68*1.6

Total cost= $577.23

<u>Finally, the total and unitary selling price:</u>

Total selling price= 577.23*1.15= $663.82

Selling price per liter= 663.82 / 392= $1.69

6 0
3 years ago
4 multiple ( 2+3) square 2
shtirl [24]

Answer:

100

Step-by-step explanation:

4 x (2 + 3)^{2}

  for this equation u have to use PEMDAS so u have to solve the parenthesis first which is 5 then exponets which is 5^{2} which is 25 and 24 x 4 gives you 100

hope this helps, if im wrong sorry

7 0
3 years ago
Read 2 more answers
What is the volume of the right triangular prism shown?
ollegr [7]

<u>Given</u>:

The sides of the base of the triangle are 8, 15 and 17.

The height of the prism is 15 units.

We need to determine the volume of the right triangular prism.

<u>Area of the base of the triangle:</u>

The area of the base of the triangle can be determined using the Heron's formula.

S=\frac{a+b+c}{2}

Substituting a = 8, b = 15 and c = 17. Thus, we have;

S=\frac{8+15+17}{2}

S=\frac{40}{2}=20

Using Heron's formula, we have;

Area = \sqrt{S(S-a)(S-b)(S-c)}

Area = \sqrt{20(20-8)(20-15)(20-17)}

Area = \sqrt{20(12)(5)(3)}

Area = \sqrt{3600}

Area = 36

Thus, the area of the base of the right triangular prism is 36 square units.

<u>Volume of the right triangular prism:</u>

The volume of the right triangular prism can be determined using the formula,

V=\frac{1}{2}A_b h

where A_b is the area of the base of the prism and h is the height of the prism.

Substituting the values, we have;

V=\frac{1}{2}(60\times 15)

V=450

Thus, the volume of the right triangular prism is 450 cubic units.

8 0
3 years ago
Other questions:
  • Complete the pattern—- 9.5 950 95,000 —- ——
    5·1 answer
  • D(1)=3 d(n) = d(n-1) - 14 what is the third term in the sequence
    7·1 answer
  • Calculate 15% of £28.00
    6·1 answer
  • Write the number in decimal notation. "Twelve thousand and twelve thousandths"
    9·2 answers
  • Beta tower is 33 taller than alpha tower which is60m. work out the height of beta tower.
    11·1 answer
  • The Emerald Bot clicks 3 times in ____ sec, and its Unit Rate is 7.5 clicks per second. Find the number of sec.
    13·1 answer
  • Which of the solids above uses the best units
    14·1 answer
  • Plz help due today .
    6·1 answer
  • You have $3000 to enclose a rectangular piece of property with a fence. The fence costs $9 per foot. A scale drawing of the prop
    15·1 answer
  • Can someone help me with this? I cannot figure it out
    7·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!