If you would like to know the sum of the geometric sequence, you can calculate this using the following steps:
3, 15, 75, 75 * 5 = 375, 375 * 5 = 1875, 1875 * 5 = 9375, 9375 * 5 = 46875, 46875 * 5 = 234375
<span>3 + 15 + 75 + 375 + 1875 + 9375 + 46875 + 234375 = </span>292,968
The correct result would be 292,968.
Answer:The cost to ship one ounce is $0.48 per ounce
Step-by-step explanation:
The total weight of the package that Julia shipped is 9.5 ounces. Julia pays $4.56 to ship a package that weighs 9.5 ounces. The cost to ship one ounce would be
4.56/9.5 = $0.48 per ounce
Answer:
For number 2 the answer is 8/6=20/15
The answer for 3 is 12:26
Step-by-step explanation:
Wat y'all must don't no what it is. what grade is y'all in but I need help in some of my stuff
Answer:
A) 9 and 15.
Step-by-step explanation:
First, let's see what each number's factor is:
A)
9 : 1, 3 & 9
15 : 1, 3, 5 & 15
B)
6 : 1, 2, 3 & 6
10 : 1, 2, 5 & 10
C)
8 : 1, 2, 4 & 8
12 : 1, 2, 3, 4, 6 & 12
Therefore, The number 3 is a common factor of A) 9 and 15.
___