1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
Hatshy [7]
3 years ago
7

a recipe for a cake needs 3/4 of a cup of milk. You are making 1/2 of the recipe. How much milk do you need?

Mathematics
2 answers:
Colt1911 [192]3 years ago
7 0

\frac{3}{4}  \div  \frac{1}{2 }  \\  \frac{3}{2}
i guess
GalinKa [24]3 years ago
6 0
3/8cups I hope this helps :)

work: 3/4x 1/2= 3/8
You might be interested in
Can someone check my work?
natita [175]

Answer:

Correcttttttttttttt

Step-by-step explanation:

Brainliest is appriciatedddd

6 0
2 years ago
Read 2 more answers
What is the estimated sum?
lyudmila [28]

Answer:

B

Step-by-step explanation:

521,370 would round to 521,400

26,839 would round to 27,800

and adding them would be

548,200

7 0
2 years ago
I need help with this if your right I will mark uou
7nadin3 [17]

Answer:

I think it's a

Step-by-step explanation:

7 0
3 years ago
Let m = 6x +5.<br> Which equation is equivalent to (6x + 5)^2 – 10 = -18x – 15 in terms of m?
aev [14]

Answer: m² + 3m - 10 = 0

Step-by-step explanation:

From the expression, considering

6x + 5 = m

The original expression

( 6x + 5 )² - 10 = -18 - 15

Factorize the right hand expression,

-18 - 15 = -3( 6x - 15 )

Since m = 6x + 5 , we now substitute for m in that expression

m² - 10 = -3m

Now re arrange the equation in the form,

ax² - bx + c = 0

Now back to the equation,

m² + 3m - 10 = 0,

So the equivalent equation will be

m² + 3m - 10 = 0

7 0
3 years ago
4:3 and 25:45 are equal ratios true or false
kondaur [170]
False.

The scale factor for 3 and 45 is 15.

45 / 3 = 15.

We know that 25 isn't even a whole number for the scale factor, because no number x 4 can equal 25 (whole numbers only).

25 / 3 = 6.33333
8 0
2 years ago
Other questions:
  • Pencils come in cartons of 24 boxes.a school bought 50 cartons for the start of school.each box of pencils cost $2 how much did
    9·2 answers
  • √(27.6÷0.57= ) who knows the answer to this
    8·2 answers
  • What is .58 repeating as a fraction
    8·1 answer
  • The product of a number and twelve is 36
    14·1 answer
  • Y varies inversely as x and y=5 when x=3
    11·2 answers
  • A clothing store has the sign shown in the shop window.
    8·1 answer
  • 5. A jar of olive oil is priced at $10.08 for 8 ounces. What is the cost per ounce?
    5·2 answers
  • Completely factor the polynomial. 12x2 + 2x - 4
    5·1 answer
  • Dallas was told to run around the perimeter of the high
    6·2 answers
  • The value of the intercept for the graph of 4x-5y=40 i s<br> A 10<br> B 4/5 <br> C-4/5 <br> D -8
    12·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!