1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
enyata [817]
3 years ago
9

Hi guys I need help in these two or one I will post one by one please help me in these pleaseeeee.Im so confuseddddd

Mathematics
2 answers:
muminat3 years ago
8 0
The slope is actually 7/5.
Alchen [17]3 years ago
6 0
The slope is 3/2 (use rise over run)
You might be interested in
Lisa drinks 20 fl oz of water after she runs 1 mile. She wants to make a table to see how much water she will need to drink as s
jeyben [28]

Answer:

20=1

She drinks 20 fl oz per 1 mile she runs.

5x20=100

Your answer is C) 100.

6 0
3 years ago
Read 2 more answers
A public health official is planning for the supplyof influenza vaccine needed for the upcoming flu season. She wants to estimat
Marizza181 [45]

Answer:

n=\frac{0.5(1-0.5)}{(\frac{0.04}{1.64})^2}=420.25  

And rounded up we have that n=421

Step-by-step explanation:

We know that the sample proportion have the following distribution:

\hat p \sim N(p,\sqrt{\frac{p(1-p)}{n}})

In order to find the critical value we need to take in count that we are finding the interval for a proportion, so on this case we need to use the z distribution. Since our interval is at 90% of confidence, our significance level would be given by \alpha=1-0.90=0.1 and \alpha/2 =0.05. And the critical value would be given by:

z_{\alpha/2}=-1.64, z_{1-\alpha/2}=1.64

The margin of error for the proportion interval is given by this formula:  

ME=z_{\alpha/2}\sqrt{\frac{\hat p (1-\hat p)}{n}}    (a)  

And on this case we have that ME =\pm 0.04 and we are interested in order to find the value of n, if we solve n from equation (a) we got:  

n=\frac{\hat p (1-\hat p)}{(\frac{ME}{z})^2}   (b)  

We assume that a prior estimation for p would be \hat p =0.5 since we don't have any other info provided. And replacing into equation (b) the values from part a we got:

n=\frac{0.5(1-0.5)}{(\frac{0.04}{1.64})^2}=420.25  

And rounded up we have that n=421

5 0
3 years ago
If you rent a car for one day and drive it 100 miles, the cost is $40. If you drive it 150 miles, the cost is $48.50. Fit a line
dem82 [27]

Answer:

.

Step-by-step explanation:

.

4 0
3 years ago
Can someone help me with these 3
photoshop1234 [79]
24. 244 cm

25. 65 mm

26. 37/80 or 0.4625

8 0
3 years ago
The yearly cost in dollars, y, at a video game arcade based on total game tokens purchased, x, is y = x + 60 for a member and y
morpeh [17]
<span>We have the yearly cost in dollars y at a video game arcade based on total game tokens purchased x. So we know that:

</span>y=x+60:\ equation \ for \ a \ member<span>

</span>y=x:\ equation \ for \ a \ nonmember<span>
</span><span>
Then we can study this problem by using the graph in the figure below. We know that if there's no any purchase, the yearly cost for a member will be $60 and for a nonmember there will not be any cost. From this, we can affirm that the cost of membership is equal to $60.

On the other hand, both members and nonmembers will pay the same price on the total game tokens purchased, this is true because of the same slope that members and nonmembers have in the equations.</span>

8 0
3 years ago
Read 2 more answers
Other questions:
  • What makes a pair linear?
    8·2 answers
  • Certain tubes manufactured by a company have a mean lifetime of 800 hours and a standard deviation of 60 hours. Find the probabi
    13·1 answer
  • Absolute cable company bills on a monthly basis. Each bill includes $30.00 service fee plus $4.75 in taxes and $2.99 for each mo
    5·1 answer
  • What is 7 5/8 - 4 2/8
    8·2 answers
  • 2. You can use the formula a = ñ to find the batting average a of a batter who has
    13·2 answers
  • Gary’s Doughnuts sells a dozen doughnuts for $4.08. What is the unit cost per doughnut?
    10·2 answers
  • Homework Help ASAP
    7·1 answer
  • A map is drawn with a scale of 1 inch = 15 miles. Nicole measured the distance to the next town as 3 inches. How many miles does
    12·1 answer
  • HELPP PLEASE!!!!!!!!
    9·2 answers
  • Twelve of the 30 students in the class are boys. what is the ratio of boys to girls in the class
    9·2 answers
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!