Answer:
p=Parentheses
e=Exponents
m=Multiplication
d=Division
a=Addition
s=Subtraction
its an order of solving a equation
Deposit $625 into a money market account with a 5% rate for 1 year would result in more money.
<h3>The interest rate of the bank</h3>
To do this, we make use of 1.50% interest rate
<h3>The exponential
growth equation</h3>
Here, we have:
Initial, a= 625
Rate, r = 1.5%
The exponential growth equation is
A(t) = a * (1 + r)^t
So, we have:
A(t) = 625 * (1 + 1.5%)^t
Evaluate
A(t) = 625 * 1.015^t
Hence, the exponential growth equation is A(t) = 625 * 1.015^t
<h3>The
value in 25 years</h3>
Here, t = 25.
So, we have:
A(25) = 625 * 1.015^25
Evaluate
A(25) = 906.84
Hence, the value in 25 years is $906.84
<h3>The investment with more money</h3>
<u>#Investment A</u>
a = 625
r = 1.5%
t = 5
So, we have:
A(5) = 625 * 1.015^5
Evaluate
A(5) = 673.3
<u>#Investment B</u>
a = 625
r = 5%
t = 1
So, we have:
A(1) = 625 * 1.5^1
Evaluate
A(1) = 937.5
By comparison, 937.5 is greater than 673.3
Hence, deposit $625 into a money market account with a 5% rate for 1 year would result in more money.
Read more about exponential growth equation at:
brainly.com/question/23729449
#SPJ1
This refers to the "denominator" of a fraction. By definition, the denominator tells you how many you need to have of an equal part in order to create a whole. The numerator tells you how much of those equal parts you have.
Answer:
$0.31
Step-by-step explanation:
You need to take the amount of money each pack costs and divide it by the number of cans to find the unit rate. Hope this helps!!
Answer and Step-by-step explanation:
To find the unit rate, divide the 4 cups of water and the
cups sugar by 4 to get a unite rate for 1 cut of water.
<u>4 divided by 4 equals 1.</u>
<u />
<u />
<u> divided by 4 equals </u>
<u>.</u>
<u />
<u>Now, we multiply </u>
<u> by 6.</u>
<u></u>
<u> is how many cups of sugar that needs to be measured for 6 cups of water.</u>
<u><em>#teamtrees #PAW (Plant And Water)</em></u>