1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
Pie
3 years ago
7

A mechanic charges $60 to inspect your heater, plus $70 per hour to work on it. You owe the mechanic a total of $410. Write and

solve an equation to find the amount of time h (in hours) the mechanic works on your heater.
A volleyball player has a assists per game during a 7 game match. The volleyball player has 35 assists during the entire match. Which equation can be used to find a?
Mathematics
1 answer:
Georgia [21]3 years ago
4 0

Answer:

6hours and 245

Step-by-step explanation:

the cheater is 6hour per day and equation of 245

You might be interested in
How do you right 0.0001 in expanded form
bija089 [108]

Answer: 0+0.0+0.00+0.000+0.0001

Step-by-step explanation: Break it down into pieces and add them together.

6 0
3 years ago
Can someone help me please.
zhannawk [14.2K]

Answer:

  1. Lena's Method: 280
  2. Jackson's Method: 280

Step-by-step explanation:

Lena's Method:

  1. 8 + 12 = 20
  2. Plug 20 in: 14(20)
  3. 14(20) = 14 × 20 = 280

Jackson's Method:

  1. 14 × 8 = 112
  2. 14 × 12 = 168
  3. Re-write the expression: 112 + 168
  4. 112 + 168 = 280

I hope this helps!

8 0
3 years ago
Which store has the better buy? Pet Smart sells 20 pounds of pet food for $13.99 or Chewy sells 50 pounds of pet food for $37.99
zimovet [89]

Answer:

pet smart sell

Step-by-step explanation:

because it is cheaper than other sell

6 0
3 years ago
If it took 28 minutes to run 4 miles, then at that rate, how long would it take to run 20 miles?
SSSSS [86.1K]

Answer:

140 minutes

Step-by-step explanation:

After 28 mins you've gone 4 miles, assuming this rate is constant and you dont slow down or speed up, in order to get to 20 miles you will have run 5x as much (20/4 = 5), thus 5x the amount of time (28x5).

20/4 = 5

5x28 = 140

8 0
3 years ago
Read 2 more answers
Which ratio is greater, 4:5 or 3:4?
Grace [21]
4:5
explanation-

Express the given ratios as fraction

4 : 5 = 4/5 and 2 : 3 =2/3

Now find the L.C.M (least common multiple) of 5 and 3

The L.C.M (least common multiple) of 5 and 3 is 15.

Making the denominator of each fraction equal to 15, we have

4/5 = (4 ×3)/(5 ×3) = 12/15 and 2/3 = (2 ×5)/(3 ×5) = 10/15

Clearly, 12 > 10

Now, 12/15 > 10/15

Therefore, 4 : 5 > 2 : 3.
7 0
3 years ago
Read 2 more answers
Other questions:
  • A cube has a surface area of 726 square yards.<br><br> Find the volume of the cube.
    6·1 answer
  • Write an equation to represent the following statement. k divided by 11 is 7
    15·2 answers
  • Instructions:Type the correct answer in the box. Use numerals instead of words. If necessary, use / for the fraction bar.Conside
    5·1 answer
  • What is the equation of the line that passes through (4, -1) and (-2, 3)?
    5·1 answer
  • PLEASE HELP!!
    11·1 answer
  • Please please help!​
    12·1 answer
  • A map of the United States is drawn to a scale of 1 in. = 400 mi. If San Francisco and Salt Lake City are 900 miles apart, how f
    5·1 answer
  • Covent 13/10 to a mixed number
    13·1 answer
  • #1 need help asap plzzzzzzzzzzzz
    15·1 answer
  • Help pls !! i am confused<br><br> 1. 2. 3. 4.
    11·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!