Answer:
15x+10-8x+2
7x+12
Step-by-step explanation:
Answer:
3
Step-by-step explanation:
11g - 9k + 3
Let g = 9 and k =11
11 * 9 - 9*11 +3
Multiply
99 - 99 +3
Add
3
I don’t know but your in higher math than me so can you help me on my questions please. Sorry I know that seems kinda selfish but I need help. I know how you feel. No one will help me.
Answer:
$0.35 per cup
Step-by-step explanation:
<u>Step 1: Find the unit price per quart</u>
5.60 / 4
<em>$1.40 per quart</em>
<em />
Step 2: Find the unit price per cup
1 quart = 4 cups
1.40 quarts / 4 cups
<em>$0.35 per cup</em>
<em />
Answer: $0.35 per cup