Answer:
16.06
20characterlimitlmasdfdgfds
Answer:
x = 19
Step-by-step explanation:
(whole secant) x (external part) = (tangent)^2
(x-7+4) * 4 = 8^2
(x-3)*4 = 64
Divide each side by 4
x-3 =16
Add 3 to each side
x-3+3 = 16+3
x = 19
Answer:
32 mins 50 seconds
Step-by-step explanation:
Total number of hours to read weekly
4
she has read for 45 minutes, so she has 4 hrs - 45 minutes = 3 hrs 15 minutes left
Dividing the time equally = 195 mins / 6
minimum number of minutes to read
32 minutes 50 seconds
Answer:

Step-by-step explanation:
Given

Required
Solve

Split:
and
Collect Like Terms
and 
and 
Combine

Answer: The unit rate of $96 spent in 4 hours is, $24 per hour.
Step-by-step explanation: To find the unit rate, you will need to write the information as a ratio, $96/4 hours. If you divide 96 by 4 you will get 24. That means this person spends $24 every hour or $24 per hour or $24/1 hour.