1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
Nikolay [14]
3 years ago
15

BRAINLIEST AND 15 POINTS

Mathematics
1 answer:
borishaifa [10]3 years ago
4 0

Answer:

Step-by-step explanation:

You will need to measure five different people. Record your measurements on a piece of paper. Using a tape measure or ruler, measure the length (in inches) of a persons left foot and then measure the length (in inches) of that same persons forearm (between their wrist and elbow). Refer to the diagrams below. You will have two measurements for each person. (An easy way to measure the length of a foot is to have your subject stand on a piece of paper. Then, trace their foot and measure the outline once they move off the paper.) To measure the forearm, measure inside the arm, between the wrist and the elbow. Part 2 Organize your data and find the rate of change. Create a table of the measurements for your data. Label the forearm measurements as your input and the foot measurements as your output. Select two sets of points and find the rate of change for your data. Describe your results. If you had to express this relation as a verbal statement, how would you describe it? Part 3 Compare rates of change. The equation below can be used to find the length of a foot or forearm when you know one or the other. (length of the foot) = 0.860 (length of the forearm) + 3.302 If you let y = length of the foot and x = length of the forearm, this equation can be simplified to y = 0.860x + 3.302. Using this equation, how long would the foot of a person be if his forearm was 17 inches long? What is the rate of change of the equation from Part A? Compare the equation from Part A to your data. Are they the same? Which has a greater rate of change? Why do you think the values are different? Is the relation in your data a function? Why or why not? Could the equation in Part A represent a function? Why or why not? Explain your answer. For this option you will submit the details from all three parts. Submit your measurements, the table, and description that you created in Parts 1 and 2. Submit your answers to the questions from Part 3

You might be interested in
What is the area of the figure
Tomtit [17]
A²+b²=c²
a=b because it has 2 45° angles and one 90 so it is isosceles right triangle

∴ a² + a² = c²
2a²=24²
2a²=576
a²=288
a=√288
a=16.97056275

Therefore. With A=1/2bh
A=(1/2) * 16.97056275 * 16.97056275
   = (1/2) * 288
   = 144

144 ft²
4 0
3 years ago
$19.92 for 2.4 pounds of walnuts what is the price per pound of walnuts
professor190 [17]

Answer:

$8.3

Step-by-step explanation:

Given

2.4 pounds of walnuts=$19.92

Solution

the price per pound of walnuts=19.92/2.4

=$8.3

Price of per pound walnuts is $8.3

5 0
2 years ago
each Saturday morning Janie works 5 hours and earns $35.75. How much does Janie earn for each hour she works?
bulgar [2K]

Answer:

$7.15

Step-by-step explanation:

You would get this by dividing $35.75 by 5.

8 0
2 years ago
X^2 + 6x +15=0 solve the equation using the quadratic formula​
gladu [14]
I hope this helps you

6 0
2 years ago
C6.1 PA1 short term decision Artisan Metalworks has a bottleneck in their production that occurs within the engraving department
laila [671]

Answer: $4850

Step-by-step explanation:

The other information related to the question is:

Direct materials = $3.50

Direct labor = $1.10

Variable overhead = $0.45

Fixed overhead = $2.80

Total = $7.85

Based on the information given in the question, the increase in the profit will be calculated as the contribution from the 3000 extra units minus the worker's salary.

Contribution from 3000 units will be:

= (Selling price - Direct materials - Direct labor - Variable overhead) × 3000

= ($25 - $3.50 - $1.10 - $0.45) × 3000

= $19.95 × 3000

= $59850

Increase on Profit:

= $59850 - $55000

= $4850

5 0
3 years ago
Other questions:
  • Find the missing number according to the associative property <br><br> (20×5)×11= 20×(11×______)
    14·1 answer
  • Plz help me with this
    5·1 answer
  • I need help asapppp please help mee
    9·2 answers
  • Divide for the answer -1/5÷-5/6​
    15·2 answers
  • Hello I need help on it ​
    8·2 answers
  • The product of a number and 2.4 is 0.48
    11·1 answer
  • 8 - 2x + 4 + 8x – 21
    6·2 answers
  • I need help with my math, please help
    8·2 answers
  • Box 1 measures 6 cmon width, 12 cm in length and 4 cm in height. The height is doubled to 8cm to produce a larger box, Box 2 Whi
    12·1 answer
  • Homework question help
    13·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!