1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
garik1379 [7]
2 years ago
11

A group of students are going on a trip and the trip costs $36.50 per student which

Mathematics
1 answer:
goblinko [34]2 years ago
7 0

Answer:

$18

Step-by-step explanation:

Let's subtract the lunch from the trip total to get the remainding cost!  

36.50 - 9.50 =  $27

Now let's set up an equation to figure out the amount of the entrance ticket and the gift coupon!

let's have x = the entrance ticket

27 = x + 1/2(x) -----------> 1/2 is next to x, because the gift coupon is 1/2, or 50% of the entrance ticket! Now solve for x!

27 = 3/2x

(2/3) 27 = 3/2x (2/3)

18 = x, so the entrance ticket is $18!

You might be interested in
Solve for x.<br> 9(x + 2) = x - 6
jeyben [28]

Answer:

9(x + 2) = x - 6

9x+18=x-6

9x-x=-18-6

8x=-24

x=-24/8=-3 is your answer

4 0
3 years ago
Last question for today ✌
miv72 [106K]

Answer:

I think it is D

Step-by-step explanation:

7 0
2 years ago
Read 2 more answers
PLSSSSSSS HELPPPPPPP I WILL GIVE BRAINLIESTTTTTTTTTT!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!PLSSSSSSS HELPPPPPPP I WILL GIVE BRAINLIESTTTTTTTTTT!!!
horsena [70]
Ur giving 5 .........
4 0
3 years ago
Samantha has 23 strawberries and wants to put 4 strawberries into each bowl. How many bowls can Samantha put exactly 4 strawberr
Bogdan [553]

4 cannot go into 23 equally BUT! if you do 23 divided by 4 you'll get 5.75 which rounds up to 6. So on average she'll need 6 bowls for her 23 strawberries.

Edit: It should be 5 bowls because if she wants to put an equal amount of strawberries into her bowls it should be 5.

Hope it helped. :)

<em>~Noodles~</em>

8 0
3 years ago
I rlly need help on this i forgot to do it last night and its due in 10 mins
nordsb [41]

Answer:

okkkkk wait I too need help right now,,,.

7 0
3 years ago
Other questions:
  • The graph of y=x^3 is transformed as shown in the graph below. With. Equation represents the transformed function
    7·1 answer
  • Given: △DKS, m∠K = 90°<br> Find: m∠DOS
    11·1 answer
  • Simplify 7/8 divided by 8
    6·2 answers
  • Aliyah has $24 to spend on seven pencils. After buying them she had $10. How much did each pencil cost?
    5·1 answer
  • If the scores on previous tests were 84, 85, 87, and 99, what is needed on the next test to have a
    12·1 answer
  • Pyramid A is a square pyramid with a base side length of 9 inches and a height of 10 inches. Pyramid B has a volume of 1,350 cub
    10·1 answer
  • I really need the answer to this
    10·1 answer
  • Which list shows all the factors of 36
    11·1 answer
  • F(x)=x^2+5x-1 is shifted 3 units left. the result is g(x). what is g(x)
    13·1 answer
  • If LM = 9, MN = 6x, and LN = 9x, what is LN?
    7·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!