1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
lesya [120]
3 years ago
10

Algebra 1

Mathematics
1 answer:
SVETLANKA909090 [29]3 years ago
8 0

Answer:

-3/7

Step-by-step explanation:

slope = (y2-y1)/ (x2-x1) = 4-1/3-10 = 3/-7

You might be interested in
The shortest route from London to Liverpool is 210 miles. A lorry is expected to take 3.5 hours to travel this route. The lorry
AURORKA [14]

Answer:

72 mph

Step-by-step explanation:

<em>Please give brainliest</em>

You have distance =210 miles

Increase it by 20%

210+(210*0.2) = 252 miles I wrote 0.2 instead of writing 20%/100% hope you understand.

The new route is 252 miles

Time travelled = 3.5 hours

Speed=distance/time

Speed = 252/3.5 = 72 mph

8 0
3 years ago
If you get a check for $289.25 a week, how much will you have made it at the end of the month
ankoles [38]
1,157 a month has approximate of 4 weeks so
289.25 x 4 = 1,157
4 0
3 years ago
Read 2 more answers
If 3x+2=11<br> then x= ?
leonid [27]

Answer:

X=3

Step-by-step explanation:

What you have to do is minus 2 from 11 and you get 9

Now divide 3 into 9 and you get 3

x=3 you can also plug 3 for x to see if the equation is right

8 0
3 years ago
Read 2 more answers
4x + 20=? it’s hard and i’m confused
NikAS [45]

Answer:

4(x+5) I

Step-by-step explanation:

3 0
3 years ago
Read 2 more answers
I need help on this
Naily [24]

Answer:x=90° y=58° z=32°

Step-by-step explanation:

x=90

y=180-(90+32) sum of angles in a triangle is 180

y=58

y+90+z=180 they are supplementary

58+90+z=180

148+z=180

z=180-148

z=32

5 0
3 years ago
Other questions:
  • Evaluate 6−b3a 6-b3a<br><br> a.)-3/10<br> b.)2<br> c.)1/10<br> d.)1/2
    13·1 answer
  • A little boy stands on a carousel and rotates around the ride 4 times if the distance between the little boy and the center of t
    9·1 answer
  • A 16 ounce package of cereal cost $4.00?what is the unit cost
    7·2 answers
  • Find the equation of a line that passes through the point (12,9)and has a slope of 1/4
    13·2 answers
  • Single bottles are sold for $1.25. A six pack is sold for $7.20. A twelve pack is sold for $13.80 and a case of 24 bottles is so
    8·1 answer
  • You take your car in for repairs. The service station charges $200 for parts plus $50 per hour for labor. What is the equation t
    9·1 answer
  • Which of the following is not a characteristic of the figure with vertices at coordinates A(1, 1), B(1, 2), C(2, 2), and D(2, 1)
    7·2 answers
  • The school cafeteria sells two kinds of wraps: vegetarian and chicken. The vegetarian wrap costs $1.00 and the chicken wrap cost
    12·1 answer
  • PLEASE HELP ME if m&lt;2 =38° , then what is m&lt;1?
    8·1 answer
  • Evaluate n + 11 for n = 3. ! plz help <br><br><br>8<br><br>14<br><br>33<br><br>311
    12·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!