1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
Gekata [30.6K]
2 years ago
11

Please help me I really need these to be answered. Whoever does it gets 100 points!

Mathematics
2 answers:
Sergio039 [100]2 years ago
6 0
Number 7 soultion= 2,2. Number 8 has NO SOLUTION.
VladimirAG [237]2 years ago
5 0

Answer 1:

x=2 and y=2

Answer 2:

No solutions.

You might be interested in
Write the equation of the line in slope-intercept form.
svet-max [94.6K]

Answer:

y=4b-5m

Step-by-step explanation:

4 0
2 years ago
Find the inverse of the linear function y=1/2x+3.
Anni [7]

Answer:

2(x-3) = y

Step-by-step explanation:

y = 1/2 x +3

To find the inverse, exchange x and y and then solve for y

Exchange x and y

x = 1/2y +3

Then solve for 3

Subtract 3 from each side

x-3 = 1/2 y -3+3

x-3 = 1/2 y

Multiply each side by 2

2 (x-3) = 1/2 *2 y

2(x-3) = y

This is the inverse

7 0
3 years ago
Read 2 more answers
Write the vertex and indicate if the graph opens up or down.
Reil [10]
The answer is A,) (-2,-5) because I just did it in my CASIO calculator
7 0
2 years ago
Read 2 more answers
20 pts need this question asap
AlekseyPX
It's D because 140÷3.50 is 40
7 0
3 years ago
When making pink paint the teacher use the ratio 3:2 for every 3 cups of white paint she uses in the mixture she needs to use 2
klio [65]
The ratio is 3:2, which equals 1.5
8 0
3 years ago
Other questions:
  • What is 8 divided by 424
    13·2 answers
  • Find the value of BCF angle.​
    8·2 answers
  • find the volume of a right circular cone that has a height of 2.1m and a base with a diameter of 13.7m. round your answer to the
    13·1 answer
  • Which of the points plotted below satisfy the equation in the box? <br><br>Check all that apply.
    14·1 answer
  • 3.) Jimena used her calculator to divide 2 by 13.
    14·1 answer
  • Steven needed to mail a holiday envelope to his Aunt Linda. He used $0.02 stamps and $0.10 stamps to mail the gift. If he used 1
    6·1 answer
  • There are 25 girls and 20 boys in class 7. 7/15of the students in the class are fond of cricket and the remaining students are f
    12·2 answers
  • A 2-pound jar of pickles costs $23.04. What is the price per ounce?
    10·1 answer
  • Write an absolute value inequality to represent each situation.
    12·1 answer
  • An 8-bar package of soap sells for $4.00. What is the unit rate in cost per bar
    9·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!