1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
Vadim26 [7]
3 years ago
8

The Martins bought a house this year for $300,000. If the value of the house rises 4% each year, what will be the approximate va

lue of the house in 15 years?
Mathematics
2 answers:
Katarina [22]3 years ago
7 0

Answer: the approximate value of the house in 15 years is 540283

Step-by-step explanation:

If the value of the house rises 4% each year, then the growth rate is exponential. We would apply the formula for exponential growth which is expressed as

A = P(1 + r)^t

Where

A represents the value of the house after t years.

t represents the number of years.

P represents the initial value of the house.

r represents rate of growth.

From the information given,

P = $300,000

r = 4% = 4/100 = 0.04,

t = 15 years

Therefore

A = 300000(1 + 0.04)^15

A = 300000(1.04)^15

A = 540283 to the nearest whole number

tigry1 [53]3 years ago
6 0
I believe it’s 30,180,000

First do 4% -> 0.04x15=0.6
0.6+100=100.6x300,000

But then again I’m not too sure so double check
You might be interested in
Suzan bought some balloons and repacked them for sale. He threw away 76 balloons each. Each packet was sold at $86. After sellin
In-s [12.5K]

Answer:

188 balloons

Step-by-step explanation:

First, we have to divide the amount he collected altogether by the price of each balloon that he sold to find out how many balloons he sold:

9632 / 86 = 112 balloons

She sold 112 balloons.

We know that she threw 76 balloons away, therefore, the number of balloons she bought was:

112 + 76 = 188 balloons

4 0
3 years ago
It costs $42 for 7 staplers. what is the unit rate for the stapler?
murzikaleks [220]

Answer:

The answer is 6

Step-by-step explanation:

42 divided by 7=6

5 0
3 years ago
A collection of 108 coins containing only quarters and nickels is worth $21.
Rudiy27

Answer:

The value could replace q is 108 - n ⇒ the last answer

Step-by-step explanation:

* Lets study the values of quarters and nickles

- One quarter = 25 cents

- One nickle = 5 cents

- The number of coins is 108

- The coins are nickles or quarters only

- The coins worth $ 21

* Lets solve the problem

∵ The number of coins is 108 coins

- Let the quarter is q and the nickel is n

∴ q + n = 108 ⇒ (1)

∵ The coins worth $21

∵ $ 1 = 100 cents

∴ $21 = 21 × 100 = 2100 cents

∵ The quarter = 25 cents

∵ The nickels = 5 cents

∴ 25q + 5n = 2100 ⇒ (2)

- To find the value which replace q use equation (1)

∵ q + n = 108 ⇒ subtract n from both sides

∴ q = 108 - n

* The value could replace q is 108 - n

3 0
3 years ago
Read 2 more answers
What is the domain of this relation? (14, 2) (5, 17) (-1, 8) (9, 3)?
koban [17]
Domain is the collection of the x values: {14, 5, -1, 9}
5 0
3 years ago
Heeeeeeeeeelpppppppppp meeeeeee please and thx
kakasveta [241]

Answer:

the second one   81^ 5/4

Step-by-step explanation:

4 0
3 years ago
Other questions:
  • How do I fine the sun and difference of number 16?
    6·1 answer
  • Math help please!!!! will be marking brainly
    8·1 answer
  • Do we have to multiply 21.88 with 4 or what helppp
    8·2 answers
  • Determine whether the rule represents an exponential function. Explain why or why not.
    5·1 answer
  • On a map, 2 cm represents 30 mi. The actual distance between two towns
    14·1 answer
  • Solve: X+14.91=59.67
    10·1 answer
  • how would you say "the function is positive from -9 to 3 over the x axis but -9 is not included" using interval notation​
    7·1 answer
  • A ratio compares the relative sizes of ______ quantities .​
    11·1 answer
  • Help please I need this in less than 2 mins
    9·1 answer
  • Which line coincides with the line 2y + 3x = 4?
    9·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!