1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
Rudiy27
3 years ago
8

The temperature at midnight was −11°C. By midday, the temperature was 5°C.

Mathematics
2 answers:
m_a_m_a [10]3 years ago
6 0

Answer:

-3 celcius

Step-by-step explanation:

stira [4]3 years ago
4 0

Answer:

6 ℃

Step-by-step explanation:

by substacring u will see it

You might be interested in
Kiana is saving for a new computer that cost $499. So far, she has earned 68 percent of the cost of the computer. How much more
marysya [2.9K]

Answer:

159.68

Step-by-step explanation:

68% of 499 is 339.32

499 -339.32=159.68

hope this helps

6 0
3 years ago
Write two subtraction facts related to 7 +5=12
Lilit [14]

There are different ways you can write these numbers all you do is go by what the number says and think about it.

EX1) 12-5=7

EX2) 12-7=5

5 0
3 years ago
Read 2 more answers
How many gallons of gas are left after driving 200 miles
BaLLatris [955]
The equation y = -0.04x + 12 gives the number of gallons of gas in your car where x is the number of miles drivene

easy

y=gas left
x=miles

sub 200 for x
y=-0.04(200)+12
y=-8+12
y=4

4 gallons left
8 0
2 years ago
Michael took his science test today and got a 14/16. What grade did he receive in total A/B/C??
In-s [12.5K]
He received an 87.5
5 0
3 years ago
A shopper paid $2.52 for 4.5 pounds of potatoes and $7.75 for 2.5 pounds of broccoli. What is the unit price of each item she bo
Maurinko [17]
<h3>Unit price is $ 0.56 per pound of potatoes</h3><h3>Unit price is $ 3.1 per pound of broccoli</h3>

<em><u>Solution:</u></em>

Given that,

Unit price is the price of 1 unit

\textrm{Unit Price} = \frac{\textrm{Total cost on n products}}{\textrm{n}}

<h3><u>Find unit price of potatoes</u></h3>

A shopper paid $2.52 for 4.5 pounds of potatoes

Unit\ Price = \frac{2.52}{4.5}\\\\Unit\ Price = 0.56

Thus unit price is $ 0.56 per pound of potatoes

<h3><u>Find unit price of broccoli</u></h3>

$7.75 for 2.5 pounds of broccoli

Unit\ Price = \frac{7.75}{2.5}\\\\Unit\ Price = 3.1

Thus unit price is $ 3.1 per pound of broccoli

5 0
3 years ago
Other questions:
  • What is 1/8 of 3?<br> What is 3 groups of 1/8?<br> How many 3's are in 1/8?
    7·1 answer
  • Evaluate A2 for A = 2.3.
    11·2 answers
  • Carol has a collection of 100 stamps the graph below shows the percentage of stamps she has from each country. How many more of
    11·1 answer
  • Identify the zeros of the polynomial function N(x) = 1/2(x-1)(x+3)
    14·1 answer
  • 225 as a fraction form
    5·1 answer
  • Sin idkxodnjxrubxhd hbdy budbhzbehzndhwxurbx
    14·1 answer
  • Which property best justifies why the two expressions below are equivalent?<br> 3(m + 5) = 3m + 15
    13·2 answers
  • Plz help me with this
    5·1 answer
  • Kelly receive a 25% discount on the purchase of a $240 bicycle what was the amount of the discount Kelly receive
    5·1 answer
  • Colin and Brian were playing darts. Colin scored 141. Brian scored 154 more than Colin. What was their combined score?
    7·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!