To find the cost per yard, divide the cost by the amount:
p: 6.25 / 6.5 = 0.96 --> The cost per yard is $0.96
r: 3 /4 = 0.75 --> The cost per yard is $0.75
b: 8.1 /8.5 = 0.95 --> The cost per yard is $0.95
s: 7.2 / 6 = 1.2 --> The cost per yard is $1.20
In order from cheapest to most expensive:
Red
Brown
Purple
Silver
Hope this helps.
Answer:
D.
Step-by-step explanation:
ANSWER: (5,2)
according to the graph, the vertices of the
curve are 5 in abscissa and 2 in ordinate
hence the vertex (5,2)
41.=30°
43.=60°
45.=60°
47.=30°