Answer:
He made a math error
Step-by-step explanation:
6 ounces of pistachios cost $7.50
take 7.50 / 6=1.25 per ounce ( not .80 per ounce)
Then 1.26 * 16 = 20.00 for 16 ounces
10 percent of 11.50 is 1.15. Subtract that from 11.50 and you would get 10.35. The sale price would be $10.35
Answer:
3/2
Step-by-step explanation:
The multiplicative inverse also known as reciprocal implies it is something that is the opposite.
The given value is 2/3, so the opposite would just mean you flip the numerator and denominator. Thus, the reciprocal of 2/3 is 3/2.
Answer:
x=-36
Step-by-step explanation:
Add the 7/2x +1/2x to be 8/2x which means that it'll be 4x=18=9/2
then subtract 9/2x on both sides so itll be

-9/2x -9/2x
because if you do 8/2-9/2 it's -1/2
then multiply the reciprocal to both sides so

which then cancels out -1/2 and makes it
x=-36